Empresa y Diseño de Modelos de Negocio PAU 2025

Examen · convocatoria ordinaria · Comunitat Valenciana

Examen de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio – PAU 2025, convocatoria ordinaria

Abrir el PDF

Cargando el PDF… Si no aparece, ábrelo aquí.

Enunciado del examen en texto

Texto sacado del PDF oficial. Las fórmulas, tablas y figuras se ven mejor en el visor de arriba.

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

JUN Y 2025

CONVOCATORIA:

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

JUNIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

BAREM DE L’EXAMEN: L’estudiantat contestarà 6 qüestions. En les qüestions 3, 4, 5 i 6 elegirà entre dues opcions alternatives (en el cas de contestar les dues alternatives plantejades en cada qüestió, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada qüestió val un màxim d’1 punt (total 6 punts).

També haurà de contestar 2 exercicis. En el segon exercici elegirà entre dues opcions alternatives (si es contesten les dues alternatives, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada exercici val un màxim de 2 punts (total 4 punts).

Es permet l’ús de calculadores sempre que no siguen gràfiques o programables i que no puguen realitzar càlcul simbòlic ni emmagatzemar text o fórmules en memòria..

BAREMO DEL EXAMEN: El estudiantado contestará 6 cuestiones. En las cuestiones 3, 4, 5 y 6 elegirá entre dos opciones alternativas (en el caso de contestar las dos alternativas planteadas en cada cuestión, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada cuestión vale un máximo de 1 punto (total 6 puntos).

También tendrá que contestar 2 ejercicios. En el segundo ejercicio elegirá entre dos opciones alternativas (si se contestan las dos alternativas, solo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos (total 4 puntos).

Se permite el uso de calculadoras siempre que no sean gráficas o programables y que no puedan realizar cálculo simbólico ni almacenar texto o fórmulas en memoria.

QÜESTIONS (cadascuna val fins a 1 punt)

1. Petunia Beneyto, una destacada empresària del sector tèxtil, vol adquirir unes naus de grans dimensions en un polígon industrial amb prou capacitat per a instal·lar una de les seues plantes de producció. Expliqueu tres factors de localització que hauria de considerar per a prendre la decisió.

2. Imagineu-vos que sou analistes de negocis i us han proporcionat la següent informació sobre una empresa:

 Nombre de persones ocupades: 150.

 Ingressos anuals: 20 milions d’euros.

 Activitat principal: elaboració de productes lactis (formatges i iogurts).

 Propietat del capital: el 100% de les accions està en mans dels membres de la família fundadora.

A partir d’aquesta informació, classifiqueu l’empresa segons la seua grandària, sector econòmic i tipus de propietat del capital. Justifiqueu la resposta.

3. Responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Expliqueu en què consisteix l’storytelling i descriviu la seua utilitat en el marc de la presentació de projectes empresarials.

OPCIÓ B: Una societat laboral fa una ampliació de capital, després de la qual el 33% del capital total queda en mans dels treballadors. Justifiqueu si es podria continuar considerant com a societat laboral.

4. En relació amb l’anàlisi de l’entorn empresarial, responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Segons l’anàlisi PESTEL, expliqueu un factor polític i un factor econòmic que puguen influir en l’estratègia d’expansió internacional d’una empresa.

OPCIÓ B: Segons el model de Porter, expliqueu en què consisteixen les barreres d’entrada. Poseu-ne un exemple.

5. En referència a la funció comercial de l’empresa, responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Expliqueu la diferència entre els conceptes de canal directe i canal indirecte. Justifiqueu a quin dels canals anteriors correspon cadascun dels casos següents: (1) Botiga en línia d’IKEA en la seua pròpia pàgina web. (2) Empresa editorial que ven els llibres en la pàgina web de la llibreria La Casa del Llibre.

OPCIÓ B: Definiu el concepte de mapa de empatia. Indiqueu els components principals que ha d’incorporar.

6. En referència a la gestió dels recursos humans de l’empresa, responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Diferencieu entre els conceptes de reclutament i selecció.

OPCIÓ B: En relació amb les competències que demana el mercat laboral, expliqueu a què es refereixen els conceptes d’habilitats dures i d’habilitats blanes i poseu-ne un exemple de cada un.

EXERCICIS (cadascun val fins a 2 punts) EXERCICI 1 El fabricant de torrons El Boixet de Xixona està avaluant la inversió en dos projectes per a millorar els processos de producció. Tècnicament tots dos són interessants, però, per motius econòmics, ha de prioritzar-ne un.

Rosa Maria, la directora financera, ha rebut l’encàrrec d’aplicar criteris de selecció d’inversions per a la presa de la decisió i el primer que ha fet és recollir la següent informació dels dos projectes:

Projecte A Procés de tallat de les pastilles de torró Projecte B Procés d’envasament de les pastilles de torró

Inversió inicial

Flux net de caixa estimat Any 1

Flux net de caixa estimat Any 2

Flux net de caixa estimat Any 3

110.000 €

30.000 €

50.000 €

70.000 €

120.000 €

25.000 €

35.000 €

45.000 €

Tots dos tenen una vida útil estimada de tres anys, i la taxa de descompte que utilitza l’empresa és del 10%.

Per a ajudar Rosa Maria:

a) b) c) d)

Calculeu el valor actual net (VAN) per a cada projecte. (Fins a 0,4 punts) Calculeu el termini de recuperació del desemborsament inicial de cada projecte (payback). (Fins a 0,4 punts) Interpreteu els resultats obtinguts en els apartats a) i b) i seleccioneu el projecte més adequat. (Fins a 0,4 punts) Si l’empresa poguera obtenir una ajuda a fons perdut per al desenvolupament del projecte B, de manera que li reportara un cobrament de 30.000 € extra en cadascun dels dos primers anys del projecte, afectaria això la decisió d’inversió de l’apartat c)? Justifiqueu la resposta a partir dels dos criteris de selecció, VAN i payback. (Fins a 0,8 punts)

EXERCICI 2 La família Marañón és propietària de dues empreses del sector tèxtil. La primera, Ideal T-Shirt, està dedicada al disseny, la fabricació i la venda de samarretes de qualitat. La segona, Moda T-Shirt, comercialitza samarretes d’inspiració manga, que compra a diferents majoristes japonesos.

Se sol·licita que resolgueu una de les opcions següents:

OPCIÓ A:

Ideal T-Shirt, per a exercir la seua activitat, incorre el 2025 en uns costos fixos de 2.500 € al mes i uns costos variables de 10 € per unitat fabricada. El preu de venda de cada samarreta és de 30 €.

a) Quin nombre mínim de samarretes hauria de vendre l’empresa el 2025 per a acabar l’any sense pèrdues? (Fins a 0,5 punts)

b) Representeu gràficament el llindar de rendibilitat o punt mort. Indiqueu en el gràfic quin rang d’unitats venudes comporta pèrdues per a l’empresa i quin rang comporta beneficis. (Fins a 0,5 punts)

c) Una coneguda empresa d’àmbit nacional li encarrega una comanda exclusiva de 250 samarretes personalitzades per a regalar als seus empleats en la festa de la primavera que se celebra l’abril de 2025. Ideal T-Shirt decideix atendre el mes d’abril únicament la comanda d’aquesta empresa i vol obtenir un benefici mensual de 3.000 €.

Considerant que els costos no varien, quin és el preu més baix de venda per samarreta personalitzada que garanteix a l’empresa obtenir aquest benefici el mes d’abril? (Fins a 0,5 punts).

d) El juny de 2025, per un problema en el proveïment de matèries primeres, s’incrementa el preu del teixit natural usat per a fabricar les samarretes, raó per la qual cosa el cost variable unitari s’incrementa un 10%, mentre que els costos fixos es mantenen constants. Tenint en compte que el preu de venda de les samarretes és de 30 € cada unitat, quantes samarretes haurà de vendre al juny per a obtenir un benefici en aquest mes de, com a mínim,

1.000 €? (Fins a 0,5 punts).

OPCIÓ B:

A 31 de desembre de 2024 es disposa de la següent informació de la societat Moda T-Shirt:

 El 2024 ha percebut uns interessos de 3.500 € de les seues inversions financeres.

 Les despeses de telèfon i llum s’han situat en 1.300 € i 14.500 €, respectivament.

 Tant els ordinadors com els programes informàtics utilitzats els va adquirir l’01/05/2022 per 11.400 € i 3.500 € respectivament, i en els dos casos la seua vida útil s’estima en 4 anys i un valor residual nul.

 Les compres (consums) de samarretes se situen en 70.500 €.

 Desenvolupa la seua activitat en un local que té llogat tot l’any i paga 3.500 € mensuals.

 Les vendes de samarretes se situen en 245.000 €.

 Disposa d’un préstec pel qual, en aquest exercici, ha de pagar una quota de 3.500 €, dels quals 1.200 € corresponen a interessos i la resta, a la devolució del capital.

 Els sous i salaris del personal de l’empresa són de 60.000 €.

 La seguretat social a càrrec de l’empresa puja a 12.000 €.

 L’impost sobre el benefici suposa el 25% del resultat abans d’impostos.

A partir de la informació anterior, es demana:

a) Calcular l’amortització anual per a cadascun dels elements d’immobilitzat que apareixen en l’enunciat. (Fins a 0,2 punts)

b) Elaborar el compte de pèrdues i guanys de l’empresa. (Fins a 1,4 punts)

c) Sabent que l’actiu total de l’empresa se situa en 425.000 € i el seu patrimoni net en 285.000 €, calcular la rendibilitat econòmica i la rendibilitat financera de l’empresa i interpretar els resultats. (Fins a 0,4 punts)

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

JUN Y 2025

CONVOCATORIA:

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

JUNIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

BAREM DE L’EXAMEN: L'estudiantat contestarà 6 qüestions. En les qüestions 3, 4, 5 i 6 escollirà entre dues opcions alternatives (en el cas de contestar les dues alternatives plantejades en cada qüestió, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada qüestió val un màxim d'1 punt (total 6 punts).

També haurà de contestar 2 exercicis. En el segon exercici escollirà entre 2 opcions alternatives (si es contesten les dues alternatives, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada exercici val un màxim de 2 punts (total 4 punts).

Es permet l'ús de calculadores sempre que no siguen gràfiques o programables i que no puguen realitzar càlcul simbòlic ni emmagatzemar text o fórmules en memòria.

BAREMO DEL EXAMEN: El estudiantado contestará 6 cuestiones. En las cuestiones 3, 4, 5 y 6 elegirá entre dos opciones alternativas (en el caso de contestar las dos alternativas planteadas en cada cuestión, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada cuestión vale un máximo de 1 punto (total 6 puntos).

También tendrá que contestar 2 ejercicios. En el segundo ejercicio elegirá entre 2 opciones alternativas (si se contestan las dos alternativas, solo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos (total 4 puntos).

Se permite el uso de calculadoras siempre que no sean gráficas o programables y que no puedan realizar cálculo simbólico ni almacenar texto o fórmulas en memoria.

CUESTIONES (cada una vale hasta 1 punto)

1. Petunia Beneyto, una destacada empresaria del sector textil, quiere adquirir unas naves de grandes dimensiones en un polígono industrial con la capacidad suficiente para instalar una de sus plantas de producción. Explique tres factores de localización que debería considerar para tomar la decisión.

2. Imagine que usted es analista de negocios y le han proporcionado la siguiente información sobre una empresa:

 Número de personas empleadas: 150.

 Ingresos anuales: 20 millones de euros.

 Actividad principal: elaboración de productos lácteos (quesos y yogures).

 Propiedad del capital: el 100% de las acciones está en manos de los miembros de la familia fundadora.

A partir de esta información, clasifique la empresa según su tamaño, sector económico y tipo de propiedad del capital. Justifique su respuesta.

3. Responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Explique en qué consiste el storytelling y describa su utilidad en el marco de la presentación de proyectos empresariales.

OPCIÓN B: Una sociedad laboral realiza una ampliación de capital, después de la cual el 33% del capital total queda en manos de sus trabajadores. Justifique si podría seguir considerándose como sociedad laboral.

4. En relación con el análisis del entorno empresarial, responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Según el análisis PESTEL, explique un factor político y un factor económico que puedan influir en la estrategia de expansión internacional de una empresa.

OPCIÓN B: Según el modelo de Porter, explique en qué consisten las barreras de entrada. Ponga un ejemplo.

5. En referencia a la función comercial de la empresa, responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Explique la diferencia entre los conceptos de canal directo y canal indirecto. Justifique a cuál de los canales anteriores corresponde cada uno de los siguientes casos: (1) Tienda online de IKEA en su propia página web; (2) Empresa editorial que vende sus libros en la página web de la librería La Casa del Libro.

OPCIÓN B: Defina el concepto de mapa de empatía. Indique los componentes principales que debe incorporar.

6. En referencia a la gestión de los recursos humanos de la empresa, responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Diferencie entre los conceptos de reclutamiento y selección.

OPCIÓN B: En relación a las competencias que demanda el mercado laboral, explique a qué se refieren los conceptos de habilidades duras y de habilidades blandas y ponga un ejemplo de cada uno.

EJERCICIOS (cada uno vale hasta 2 puntos)

EJERCICIO 1 El fabricante de turrones El Boixet de Xixona está evaluando la inversión en dos proyectos para mejorar sus procesos de producción. Técnicamente los dos son interesantes, pero, por motivos económicos, debe priorizar uno de ellos.

Rosa María, su directora financiera, ha recibido el encargo de aplicar criterios de selección de inversiones para la toma de la decisión y lo primero que ha hecho es recoger la siguiente información de los dos proyectos:

Proyecto A Proceso de cortado de tabletas de turrón Proyecto B Proceso de envasado de tabletas de turrón

Inversión inicial

Flujo neto de caja estimado Año 1

Flujo neto de caja estimado Año 2

Flujo neto de caja estimado Año 3

110.000 €

30.000 €

50.000 €

70.000 €

120.000 €

25.000 €

35.000 €

45.000 €

Ambos tienen una vida útil estimada de tres años y la tasa de descuento que utiliza la empresa es del 10%.

Para ayudar a Rosa María:

a) Calcule el Valor Actual Neto (VAN) para cada proyecto. (Hasta 0,4 puntos)

b) Calcule el plazo de recuperación del desembolso inicial de cada proyecto (payback). (Hasta 0,4 puntos)

c) Interprete los resultados obtenidos en los apartados a) y b) y seleccione el proyecto más adecuado. (Hasta 0,4 puntos)

d) Si la empresa pudiera obtener una ayuda a fondo perdido para el desarrollo del Proyecto B, de modo que le …

Soluciones y criterios de corrección en texto

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATORIA:

JUNY 2025

JUNIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN QÜESTIONS: Es valorarà que el contingut siga correcte, complet, la claredat de l’exposició i la coherència en la identificació i/o explicació de la qüestió plantejada. Cada qüestió val un màxim d’1 punt. Amb caràcter general, en el cas que se sol·liciten exemples, gràfics, equacions, etc., cada part de la pregunta es puntuarà sobre un màxim de 0,5 punts.

En les qüestions amb optativitat, en el cas de contestar les dues propostes plantejades, sols es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet.

Puntuació màxima total de 6 punts.

EXERCICIS: Es valorarà el plantejament complet i adequat, l’execució tècnica, el desenvolupament, el resultat (incloent-hi les unitats de mesura) i la interpretació dels resultats. Cada exercici val un màxim de 2 punts.

Si en l’exercici amb optativitat es contesten les dues propostes de caràcter optatiu sols es corregirà la que haja contestat en primer lloc.

Puntuació màxima total de 4 punts.

Així mateix, es valorarà específicament la capacitat expressiva i la correcció idiomàtica dels estudiants. Les penalitzacions per errors en aquest aspecte podran ser com a màxim d’1 punt, atenent els criteris que recull la Guia PAU 2024-2025 publicada per la Conselleria d´Educació, Cultura, Universitats i Ocupació de la Generalitat Valenciana.

EXERCICI 1 Màxim 2 punts

a) (Fins a 0,4 punts) Projecte A:

VAN𝐴 = – 110.000 +

30.000 50.000

70.000

= 11.187,08 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

Projecte B:

VAN𝐵 = – 120.000 +

25.000 35.000

45.000

= -34.537,94 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

b) (Fins a 0,4 punts) Projecte A: Quan acaba el segon any falten per recuperar 30.000 € del desemborsament inicial. El flux net de caixa durant el tercer any és de 70.000 €. Si suposem que aquest flux de caixa es genera de manera homogènia al llarg de l’any, el desemborsament inicial s’acaba de recuperar després del cinquè mes del tercer any (30.000 / 70.000) x 12 = 5,14 mesos.

Per tant, el termini de recuperació del projecte A és de 2 anys i 5,14 mesos (2,43 anys)

Projecte B: Quan acaba el tercer any falten per recuperar 15.000 € del desemborsament inicial.

Per tant, no és possible recuperar el desemborsament inicial en els tres anys de vida útil del projecte.

c) (Fins a 0,4 punts) Criteri VAN El projecte A presenta un VANA positiu; per tant, seria viable segons aquest criteri. No obstant això, el projecte B presenta un VANB negatiu, de manera que no seria viable.

En conseqüència, la recomanació sobre la base del criteri del VAN és dur a terme el projecte A.

Criteri PAYBACK El termini de recuperació del projecte A és de 2 anys i 5,14 mesos, mentre que en el projecte B no és possible recuperar el desemborsament inicial en els seus tres anys de vida útil.

En conseqüència, la recomanació sobre la base del criteri del payback és dur a terme el projecte A.

Així doncs, recomanem a l’empresa el projecte A.

d) (Fins a 0,8 punts: 0,6 càlculs; 0,2 justificació de la viabilitat i elecció) Els cobraments extra de 30.000 € per a cadascun dels dos primers anys del projecte B suposen que els nous fluxos nets de caixa seran:

Any 1

25.000 +30.000 = 55.000 €

Any 2

35.000 + 30.000 = 65.000 €

Any 3

45.000 €

Criteri VAN amb l’ajuda al projecte B:

VAN𝐵 = – 120.000 +

55.000 65.000

45.000

= 17.528,17 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

Aplicant el criteri del VAN, ara els dos projectes serien viables ja que VANA i VANB són positius. Com que es prefereixen els projectes amb un VAN més alt, amb l’ajuda canviaríem a recomanar l’execució del projecte B en lloc del projecte A.

Criteri PAYBACK amb l’ajuda al projecte B:

El desemborsament inicial es recupera just en acabar el segon any. Per tant, el termini de recuperació del projecte B passaria a ser de 2 anys.

Aplicant el criteri del payback, ara és el projecte B el que es recupera en un termini més curt de temps.

Així doncs, els dos criteris coincideixen a considerar el projecte B com el més recomanable si es rep l’ajuda descrita en l’enunciat, cosa que canviaria la decisió inicial.

EXERCICI 2 OPCIÓ A:

Màxim 2 punts

a) (Fins a 0,5 punts) Ingressos= 30*q Costos= CF +CV= 2.500*12 + 10*q Ingressos=costos 30*q =30.000 + 10*q q= 30.000/20=1.500 samarretes Haurà de vendre, com a mínim, 1.500 samarretes a l’any.

b) (Fins a 0,5 punts)

Costos Ingressos (€)

Q*=1.500 samarretes

Ingrés total Punt mort (Q*) Benefici=0

Costos fixos (CF) = 30.000 €

Cost total IT* = CT*

Costos fixos

Pèrdues Si Q<Q*

Q*

Beneficis Si Q>Q*

Unitats venudes (Q)

c) (Fins a 0,5 punts) IT-CF-CV = B 250*p – 2.500 – (10*250) = 3.000 250*p= 2.500 + 2.500 + 3.000 p= 8.000/250= 32 €

d) (Fins a 0,5 punts) Cost variable= 10*(1+10/100) = 11 € per unitat fabricada IT-CF-CV=B 30*q-2.500-11*q =1.000 (30-11)*q= 1.000+2.500 q=3.500/19=184,2 samarretes Haurà de vendre, com a mínim, 185 samarretes el mes de juny.

OPCIÓ B:

Máximo 2 punts a)

(Fins a 0,2 punts) Amortització anual Ordinador

11.400 / 4 = 2.850 € Aplicacions informàtiques

3.500 / 4 = 875 €

b) (Fins a 1,4 punts) COMPTE DE PÈRDUES I GUANYS

1. INGRESSOS D’EXPLOTACIÓ Vendes de mercaderies

2. DESPESES D’EXPLOTACIÓ Aprovisionaments Compres de mercaderies Despeses de personal Salaris Seguretat Social Altres despeses d’explotació Telèfon Llum Lloguers Amortització de l’immobilitzat

A. RESULTAT D’EXPLOTACIÓ

3. INGRESSOS FINANCERS

4. DESPESES FINANCERES

B. RESULTAT FINANCER

C. RESULTAT ABANS D’IMPOSTOS

5. IMPOST SOBRE EL BENEFICI RESULTAT DE L’EXERCICI

Import (€) 245.000 -70.500 -70.500 -72.000 -60.000 -12.000 -57.800 -1.300 -14.500 -42.000 -3.725

40.975

3.500 -1.200

2.300

43.275

10.818,75

32.456,25

Detalls de correcció:

 El càlcul de les amortitzacions queda valorat en l’apartat a), de manera que un error en aquest càlcul no ha de penalitzar en la puntuació d’aquest apartat.

 Confondre ingrés amb despesa o viceversa: -0,7 punts.

 Ometre o confondre un apartat: -0,5 punts.

 Ometre o confondre un subapartat de les despeses d’explotació: -0,3 punts.

 Ometre una partida recollida en l’enunciat: -0,2 punts.

 Error de càlcul: -0,2 punts.

c) (Fins a 0,4 punts: 0,3 punts els càlculs de ràtios i 0,1 punts la interpretació) 𝑅𝑒𝑛𝑑𝑖𝑏𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎𝑡 𝑒𝑐𝑜𝑛ò𝑚𝑖𝑐𝑎 =

𝐵𝑒𝑛𝑒𝑓𝑖𝑐𝑖 𝑎𝑏𝑎𝑛𝑠 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑒𝑠𝑠𝑜𝑠 𝑖 𝑖𝑚𝑝𝑜𝑠𝑡𝑜𝑠

40.975

= 0,0964 = 9,64% 𝐴𝑐𝑡𝑖𝑢 425.000

L’empresa genera 9,64 € de benefici abans d’interessos i impostos per cada 100 euros invertits en el seu actiu.

𝑅𝑒𝑛𝑑𝑖𝑏𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎𝑡 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑐𝑒𝑟𝑎 =

𝐵𝑒𝑛𝑒𝑓𝑖𝑐𝑖

32.456,25

= 0,1139 = 11,39% 𝑃𝑎𝑡𝑟𝑖𝑚𝑜𝑛𝑖 𝑛𝑒𝑡 285.000

L’empresa genera 11,39 € de beneficis, per cada 100 euros de fons propis.

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATORIA:

JUNY 2025

JUNIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN

CUESTIONES: Se valorará que el contenido sea correcto, completo, la claridad de la exposición y la coherencia en la identificación y/o explicación de la cuestión planteada. Cada cuestión vale un máximo de 1 punto. Con carácter general, en el caso de que se soliciten ejemplos, gráficos, ecuaciones, etc., cada parte de la pregunta se puntuará sobre un máximo de 0,5 puntos.

En las cuestiones con optatividad, en el caso de contestar las dos propuestas planteadas, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo.

Puntuación máxima total de 6 puntos.

EJERCICIOS: Se valorará el planteamiento completo y adecuado, la ejecución técnica, el desarrollo, el resultado (incluyendo las unidades de medida) y la interpretación de los resultados. Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos.

Si en el ejercicio con optatividad se contestan las dos propuestas de carácter optativo sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar.

Puntuación máxima total de 4 puntos.

Asimismo, se valorará específicamente la capacidad expresiva y la corrección idiomática de los estudiantes. Las penalizaciones por errores en este aspecto podrán ser como máximo de 1 punto, atendiendo a los criterios recogidos en la Guía PAU 2024-2025 publicada por la Conselleria de Educación, Cultura, Universidades y Empleo de la Generalitat Valenciana.

EJERCICIO 1 Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 0,4 puntos) Proyecto A:

VAN𝐴 = – 110.000 +

30.000 50.000

70.000

= 11.187,08 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

Proyecto B:

VAN𝐵 = – 120.000 +

25.000 35.000

45.000

= -34.537,94 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

b) (Hasta 0,4 puntos) Proyecto A: Cuando acaba el segundo año faltan por recuperar 30.000 € del desembolso inicial. El flujo neto de caja durante el tercer año es de 70.000 €. Si suponemos que este flujo de caja se genera de forma homogénea a lo largo del año, el desembolso inicial se acaba de recuperar tras el quinto mes del tercer año (30.000 / 70.000) x 12 = 5,14 meses.

Por tanto, el plazo de recuperación del proyecto A es de 2 años y 5,14 meses (2,43 años)

Proyecto B: Cuando acaba el tercer año faltan por recuperar 15.000 € del desembolso inicial.

Por tanto, no es posible recuperar el desembolso inicial en los tres años de vida útil del proyecto.

c) (Hasta 0,4 puntos) Criterio VAN El proyecto A presenta un VANA positivo, por lo que sería viable según este criterio. Sin embargo, el proyecto B presenta un VANB negativo por lo que no sería viable.

En consecuencia, la recomendación en base al criterio del VAN es llevar a cabo el proyecto A.

Criterio PAYBACK El plazo de recuperación del proyecto A es de 2 años y 5,14 meses, mientras que en el proyecto B no es posible recuperar el desembolso inicial en sus tres años de vida útil.

En consecuencia, la recomendación en base al criterio del payback es llevar a cabo el proyecto A.

Así pues, recomendamos a la empresa el proyecto A.

d) (Hasta 0,8 puntos: 0,6 cálculos; 0,2 justificación de la viabilidad y elección) Los cobros extra de 30.000 € para cada uno de los dos primeros años del proyecto B suponen que los nuevos flujos netos de caja serán:

Año 1

25.000 +30.000 = 55.000 €

Año 2

35.000 + 30.000 = 65.000 €

Año 3

45.000 €

Criterio VAN con la ayuda al proyecto B:

VAN𝐵 = – 120.000 +

55.000 65.000

45.000

= 17.528,17 €

1 + 0,1 (1 + 0,1) (1 + 0,1)3

Aplicando el criterio del VAN, ahora los dos proyectos serían viables ya que VANA y VANB son positivos. Como se prefieren aquellos proyectos con un VAN mayor, con la ayuda cambiaríamos a recomendar la ejecución del proyecto B en lugar del proyecto A.

Criterio PAYBACK con la ayuda al proyecto B:

El desembolso inicial se recupera justo al finalizar el segundo año. Por tanto, el plazo de recuperación del proyecto B pasaría a ser de 2 años.

Aplicando el criterio del payback, ahora es el proyecto B el que se recupera en un menor plazo de tiempo.

Así pues, ambos criterios coinciden en considerar al proyecto B como el más recomendable si se recibe la ayuda descrita en el enunciado, lo que cambiaría la decisión inicial.

EJERCICIO 2

OPCIÓN A:

Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 0,5 puntos) Ingresos= 30*q Costes= CF +CV= 2.500*12 + 10*q Ingresos=Costes 30*q =30.000 + 10*q q= 30.000/20=1.500 camisetas Tendrá que vender, al menos, 1.500 camisetas al año.

b) (Hasta 0,5 puntos) Q*=1.500 camisetas Costes fijos (CF) = 30.000 €

c) (Hasta 0,5 puntos) IT-CF-CV = B 250*p – 2.500 – (10*250) = 3.000 250*p= 2.500 + 2.500 + 3.000 p= 8.000/250= 32 €

d) (Hasta 0,5 puntos) Coste variable= 10*(1+10/100) = 11 € por unidad fabricada IT-CF-CV=B 30*q-2.500-11*q =1.000 (30-11)*q= 1.000+2.500 q=3.500/19=184,2 camisetas Tendrá que vender, al menos, 185 camisetas en el mes de junio.

OPCIÓN B:

Máximo 2 puntos.

a)

(Hasta 0,2 puntos) Amortización anual Ordenador

11.400 / 4 = 2.850 € Aplicaciones informáticas 3.500 / 4 = 875 €

b) (Hasta 1,4 puntos) CUENTA DE PÉRDIDAS Y GANANCIAS

1. INGRESOS DE EXPLOTACIÓN Ventas de mercaderías

2. GASTOS DE EXPLOTACIÓN Aprovisionamientos Compras de mercaderías Gastos de personal Salarios Seguridad Social Otros gastos de explotación Teléfono Luz Alquileres Amortización del inmovilizado

A. RESULTADO DE EXPLOTACIÓN

3. INGRESOS FINANCIEROS

4. GASTOS FINANCIEROS

B. RESULTADO FINANCIERO

C. RESULTADO ANTES DE IMPUESTOS

5. Impuesto sobre el beneficio RESULTADO DEL EJERCICIO

Importe (€) 245.000 -70.500 -70.500 -72.000 -60.000 -12.000 -57.800 -1.300 -14.500 -42.000 -3.725

40.975

3.500 -1.200

2.300

43.275

10.818,75

32.456,25

Detalles de corrección:

 El cálculo de las amortizaciones queda valorado en el apartado a), por lo que un error en dicho cálculo no debe penalizar en la puntuación de este apartado.

 Confundir ingreso con gasto o viceversa: -0,7 puntos.

 Omitir o confundir un apartado: -0,5 puntos.

 Omitir o confundir un subapartado de los gastos de explotación: -0,3 puntos.

 Omitir una partida recogida en el enunciado: -0,2 puntos.

 Fallo de cálculo: -0,2 puntos.

c) (Hasta 0,4 puntos: 0,3 puntos los cálculos de ratios y 0,1 puntos la interpretación) 𝑅𝑒𝑛𝑡𝑎𝑏. 𝑒𝑐𝑜𝑛ó𝑚𝑖𝑐𝑎 =

𝐵𝑒𝑛𝑒𝑓𝑖𝑐𝑖𝑜 𝑎𝑛𝑡𝑒𝑠 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑒𝑠𝑒𝑠 𝑒 𝑖𝑚𝑝𝑢𝑒𝑠𝑡𝑜𝑠

40.975

= 0,0964 = 9,64% 𝐴𝑐𝑡𝑖𝑣𝑜 425.000

La empresa genera 9,64 € de beneficio antes de intereses e impuestos por cada 100 euros invertidos en su activo.

𝑅𝑒𝑛𝑡𝑎𝑏. 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑐𝑖𝑒𝑟𝑎 =

𝐵𝑒𝑛𝑒𝑓𝑖𝑐𝑖𝑜

32.456,25

= 0,1139 = 11,39% 𝑃𝑎𝑡𝑟𝑖𝑚𝑜𝑛𝑖𝑜 𝑛𝑒𝑡𝑜 285.000

La empresa genera 11,39 € de beneficios, por cada 100 euros de fondos propios.

Fuente oficial: Generalitat Valenciana.

Ver todos los exámenes de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio en Valencia.