Empresa y Diseño de Modelos de Negocio PAU 2025

Examen · convocatoria extraordinaria (convocatoria DANA) · Comunitat Valenciana

Examen de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio – PAU 2025, convocatoria extraordinaria (convocatoria DANA)

Abrir el PDF

Cargando el PDF… Si no aparece, ábrelo aquí.

Enunciado del examen en texto

Texto sacado del PDF oficial. Las fórmulas, tablas y figuras se ven mejor en el visor de arriba.

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATÒRIA:

EXTRA JULIOL 2025

EXTRA JULIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

BAREM DE L’EXAMEN: L’estudiantat contestarà 6 qüestions. En les qüestions 3, 4, 5 i 6 elegirà entre dues opcions alternatives (en el cas de contestar les dues alternatives plantejades en cada qüestió, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada qüestió val un màxim d’1 punt (total 6 punts).

També haurà de contestar 2 exercicis. En el segon exercici elegirà entre 2 opcions alternatives (si es contesten les dues alternatives, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada exercici val un màxim de 2 punts (total 4 punts).

Es permet l’ús de calculadores sempre que no siguen gràfiques o programables i que no puguen realitzar càlcul simbòlic ni emmagatzemar text o fórmules en memòria.

BAREMO DEL EXAMEN: El estudiantado contestará 6 cuestiones. En las cuestiones 3, 4, 5 y 6 elegirá entre dos opciones alternativas (en el caso de contestar las dos alternativas planteadas en cada cuestión, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada cuestión vale un máximo de 1 punto (total 6 puntos).

También tendrá que contestar 2 ejercicios. En el segundo ejercicio elegirá entre 2 opciones alternativas (si se contestan las dos alternativas, solo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos (total 4 puntos).

Se permite el uso de calculadoras siempre que no sean gráficas o programables y que no puedan realizar cálculo simbólico ni almacenar texto o fórmulas en memoria.

QÜESTIONS (cadascuna val fins a 1 punt)

1. La gerència de l’hamburgueseria Happy Burguer us ha contractat per a dissenyar la seua estratègia de preus, dubtant entre una estratègia de paquets de productes o una estratègia de preus psicològics. Expliqueu-li en què consisteixen i presenteu-li una proposta d’aplicació de cadascuna.

2. Una empresa fabricadora de calçat vol desenvolupar la seua política de responsabilitat social corporativa (RSC).

Expliqueu en què consisteix l’RSC i proposeu una mesura que puga aplicar l’empresa en l’àmbit social i una altra en l’àmbit mediambiental.

3. Un emprenedor està valorant una idea de negoci. Ajudeu-lo en una de les qüestions que es plantegen a continuació:

OPCIÓ A: Definiu què és un pla de negoci i indiqueu tres elements de la seua estructura.

OPCIÓ B: L’empresa ha d’optar per un model de negoci. Expliqueu en què consisteix el model long tail.

4. En el context de la classificació d’empreses, responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: La Unió Europea ha publicat una convocatòria d’ajudes per a microempreses privades del sector secundari. Una empresa vol valorar la possibilitat de sol·licitar aquestes ajudes. L’empresa té les característiques següents:

Nombre de persones ocupades: 45.

Ingressos anuals: 5 milions d’euros.

Activitat principal: desenvolupament i venda de programari de gestió empresarial.

Titularitat del capital: propietat de dos germans fundadors, al 50%.

Analitzant cadascuna de les característiques facilitades de l’empresa, justifiqueu si compleix amb els criteris de la convocatòria.

OPCIÓ B: Expliqueu les característiques d’una societat de responsabilitat limitada i d’una societat anònima pel que fa al capital social, el nombre mínim de socis i la responsabilitat dels socis.

5. Responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Una empresa de moda sostenible està avaluant el seu model de negoci. Actualment, l’empresa compta amb una marca reconeguda pel seu compromís amb el medi ambient, i el mercat d’aquesta mena de productes està en creixement. No obstant això, s’enfronta a una forta competència en el mercat local. Ha valorat l’opció d’expandir el seu negoci, però l’empresa té limitacions en la seua capacitat de producció que la dificulta. En la informació anterior, identifiqueu un element de cadascuna de les categories de l’anàlisi DAFO.

OPCIÓ B: En el context de les funcions de direcció, diferencieu les funcions de planificació i organització.

6. Responeu a una de les opcions següents:

OPCIÓ A: Expliqueu la veracitat o falsedat de la següent afirmació: “El llindar de rendibilitat de l’empresa és el nivell de costos per al qual l’empresa no obté ni pèrdues ni beneficis.” OPCIÓ B: En una empresa que produeix una àmplia varietat de paviments i revestiments ceràmics, justifiqueu quins dels següents costos són directes i quins indirectes:

a) Compra de matèries primeres (argiles, esmalts, etc.).

b) Segur d’incendis dels magatzems.

c) Compra de material d’oficina del departament de comptabilitat.

EXERCICIS (cadascun val fins a 2 punts) EXERCICI 1 A 31 de desembre de 2024 es disposa de la següent informació d’una empresa dedicada a la comercialització de bicicletes:

 El capital social se situa en 140.000 €.

 El local en el qual realitza la seua activitat el va adquirir el 01/07/2015 per 200.000 €, corresponent el 25% al valor del terreny i la resta a la construcció. Té una vida útil de 40 anys. Considerem que el seu valor residual és nul.

 La reserva legal ascendeix a 46.500 €.

 Té factures pendents de cobrament als seus clients per import de 15.000 €.

 Les aplicacions informàtiques que utilitza es van adquirir el 01/05/2022 per 1.800 €. Tenen una vida útil de 3 anys i considerem un valor residual nul.

 En aquesta mateixa data (01/05/2022) va adquirir un ordinador per 4.300 € amb el qual porta la gestió de l’empresa. La seua vida útil s’estableix en 4 anys, considerant un valor residual nul.

 El resultat obtingut en aquest exercici és d’unes pèrdues de 10.350 €.

 Els deutes amb entitats financeres pugen a 30.000 €, que es retornaran en els pròxims 3 anys a parts iguals.

 A data d’elaboració del balanç, els deutes amb els seus proveïdors de bicicletes se situen en 20.000 €.

 En el magatzem disposa de bicicletes llestes per a vendre valorades en 30.000 €.

 En el seu compte corrent disposa de 15.141,67 €.

A partir de la informació anterior:

a) Calculeu l’amortització acumulada per a cadascun dels elements d’immobilitzat que apareixen en l’enunciat.

(Fins a 0,3 punts)

b) Elaboreu el balanç de l’empresa. (Fins a 1,7 punts)

EXERCICI 2 La Tradicional és una empresa especialitzada en l’alta confecció de vestits d’indumentària regional de dona. Resoleu una de les opcions següents:

OPCIÓ A:

El 2023 van treballar en l’empresa 8 modistes a temps complet (8 hores diàries) durant 210 dies, amb un cost per modista de 14 € per hora. Per a cada vestit van utilitzar 5 metres de tela, a 200 € el metre. Van confeccionar un total de 300 vestits regionals a un preu de venda de 2.200 € cadascun.

El 2024 l’empresa va contractar una modista més a temps complet durant el mateix nombre de dies. El cost laboral per hora es va incrementar un 5% i el cost de la tela un 3%. La producció va ser de 360 vestits i el preu de cada vestit confeccionat de 2.350 €.

a) Calculeu la productivitat per treballadora en 2023 i 2024. Interpreteu el seu significat. (Fins a 0,6 punts)

b) Calculeu la productivitat global de l’empresa en 2023 i 2024. (Fins a 0,8 punts)

c) Calculeu la variació percentual que ha registrat la productivitat global de l’empresa entre 2023 i 2024. Millora o empitjora d’un any a un altre? Expliqueu a què es deu. (Fins a 0,6 punts)

OPCION B:

L’empresa vol mecanitzar part de la seua producció i per a fer-ho estudia la viabilitat de dos projectes d’inversió que presenten les característiques següents:

Any 1 Desemborsament Cobraments inicial (€) (€) Projecte 1

62.000

80.000 Projecte 2

48.000

44.000

Pagaments (€)

34.000

32.000

Any 2 Cobraments (€)

56.000

80.000

Pagaments (€)

32.000

32.000

Es demana:

a) Per a cada projecte, calculeu els fluxos nets de caixa de cada any. (Fins a 0,2 punts)

b) Amb el criteri del termini de recuperació (payback), calculeu el temps que es necessitaria per a recuperar el desemborsament inicial de cadascun dels projectes d’inversió. (Fins a 0,6 punts)

c) Calculeu la taxa interna de rendibilitat (TIR) de cadascun dels projectes i indiqueu per a quin rang de taxes de descompte seria viable cada projecte. (Fins a 1 punt)

d) Eligiríeu el mateix projecte amb els dos criteris anteriors? Justifiqueu la resposta. (Fins a 0,2 punts)

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATÒRIA:

EXTRA JULIOL 2025

EXTRA JULIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

BAREM DE L’EXAMEN: L'estudiantat contestarà 6 qüestions. En les qüestions 3, 4, 5 i 6 escollirà entre dues opcions alternatives (en el cas de contestar les dues alternatives plantejades en cada qüestió, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada qüestió val un màxim d'1 punt (total 6 punts).

També haurà de contestar 2 exercicis. En el segon exercici escollirà entre 2 opcions alternatives (si es contesten les dues alternatives, només es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet). Cada exercici val un màxim de 2 punts (total 4 punts).

Es permet l'ús de calculadores sempre que no siguen gràfiques o programables i que no puguen realitzar càlcul simbòlic ni emmagatzemar text o fórmules en memòria.

BAREMO DEL EXAMEN: El estudiantado contestará 6 cuestiones. En las cuestiones 3, 4, 5 y 6 elegirá entre dos opciones alternativas (en el caso de contestar las dos alternativas planteadas en cada cuestión, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada cuestión vale un máximo de 1 punto (total 6 puntos).

También tendrá que contestar 2 ejercicios. En el segundo ejercicio elegirá entre 2 opciones alternativas (si se contestan las dos alternativas, solo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo). Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos (total 4 puntos).

Se permite el uso de calculadoras siempre que no sean gráficas o programables y que no puedan realizar cálculo simbólico ni almacenar texto o fórmulas en memoria.

CUESTIONES (cada una vale hasta 1 punto)

1. La gerencia de la hamburguesería Happy burguer le ha contratado para diseñar su estrategia de precios, dudando entre una estrategia de paquetes de productos o una estrategia de precios psicológicos. Explíquele en qué consisten y preséntele una propuesta de aplicación de cada una de ellas.

2. Una empresa fabricante de calzado quiere desarrollar su política de Responsabilidad Social Corporativa (RSC).

Explique en qué consiste la RSC y proponga una medida que pueda aplicar la empresa en el ámbito social y otra en el ámbito medioambiental.

3. Un emprendedor está valorando una idea de negocio. Ayúdele en una de las cuestiones que se plantean a continuación:

OPCIÓN A: Defina qué es un plan de negocio e indique tres elementos de su estructura.

OPCIÓN B: La empresa debe optar por un modelo de negocio. Explique en qué consiste el modelo long tail.

4. En el contexto de la clasificación de empresas, responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: La Unión Europea ha publicado una convocatoria de ayudas para microempresas privadas del sector secundario. Una empresa desea valorar la posibilidad de solicitar estas ayudas. La empresa tiene las siguientes características:

Número de personas empleadas: 45.

Ingresos anuales: 5 millones de euros.

Actividad principal: desarrollo y venta de software de gestión empresarial.

Titularidad del capital: propiedad de dos hermanos fundadores, al 50%.

Analizando cada una de las características facilitadas de la empresa, justifique si cumple con los criterios de la convocatoria.

OPCIÓN B: Explique las características de una sociedad de responsabilidad limitada y de una sociedad anónima en cuanto al capital social, el número mínimo de socios y la responsabilidad de los socios.

5. Responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Una empresa de moda sostenible está evaluando su modelo de negocio. Actualmente, la empresa cuenta con una marca reconocida por su compromiso con el medio ambiente, y el mercado de este tipo de productos está en crecimiento. Sin embargo, se enfrenta a una fuerte competencia en el mercado local. Ha valorado la opción de expandir su negocio, pero la empresa tiene limitaciones en su capacidad de producción que la dificulta. En la información anterior, identifique un elemento de cada una de las categorías del análisis DAFO.

OPCIÓN B: En el contexto de las funciones de dirección, diferencie las funciones de planificación y organización.

6. Responda una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A: Explique la veracidad o falsedad de la siguiente afirmación: “El umbral de rentabilidad de la empresa es el nivel de costes para el que la empresa no obtiene ni pérdidas ni beneficios.”

OPCIÓN B: En una empresa que produce una amplia variedad de pavimentos y revestimientos cerámicos, justifique cuáles de los siguientes costes son directos y cuáles indirectos:

a) Compra de materias primas (arcillas, esmaltes, etc.).

b) Seguro de incendios de los almacenes.

c) Compra de material de oficina del departamento de contabilidad.

EJERCICIOS (cada uno vale hasta 2 puntos)

EJERCICIO 1 A 31 de diciembre de 2024 se dispone de la siguiente información de una empresa dedicada a la comercialización de bicicletas:

 El capital social asciende a 140.000 €.

 El local en el que realiza su actividad lo adquirió el 01/07/2015 por 200.000 €, correspondiendo el 25% al valor del terreno y el resto a la construcción. Tiene una vida útil de 40 años. Consideramos que su valor residual es nulo.

 La reserva legal asciende a 46.500 €.

 Tiene facturas pendientes de cobro a sus clientes, por importe de 15.000 €.

 Las aplicaciones informáticas que utiliza se adquirieron el 01/05/2022 por 1.800 €. Tienen una vida útil de 3 años y consideramos un valor residual nulo.

 En esa misma fecha (01/05/2022) adquirió un ordenador por 4.300 € con el que lleva la gestión de la empresa. Su vida útil se establece en 4 años, considerando un valor residual nulo.

 El resultado obtenido en este ejercicio es de unas pérdidas de 10.350 €.

 Las deudas con entidades financieras ascienden a 30.000 €, que se devolverán en los próximos 3 años a partes iguales.

 A fecha de elaboración del balance, las deudas con sus proveedores de bicicletas ascienden a 20.000 €.

 En el almacén dispone de bicicletas listas para vender valoradas en 30.000 €.

 En su cuenta corriente dispone de 15.141,67 €.

A partir de la información anterior:

a) Calcule la amortización acumulada para cada uno de los elementos de inmovilizado que aparecen en el enunciado. (Hasta 0,3 puntos)

b) Elabore el balance de la empresa. (Hasta 1,7 puntos)

EJERCICIO 2 La tradicional es una empresa especializada en la alta confección de trajes de indumentaria regional de mujer. Resuelva una de las siguientes opciones:

OPCIÓN A:

…

Soluciones y criterios de corrección en texto

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATORIA:

EXTRA JULIOL 2025

EXTRA JULIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN QÜESTIONS: Es valorarà que el contingut siga correcte, complet, la claredat de l’exposició i la coherència en la identificació i/o explicació de la qüestió plantejada. Cada qüestió val un màxim d’1 punt. Amb caràcter general, en el cas que se sol·liciten exemples, gràfics, equacions, etc., cada part de la pregunta es puntuarà sobre un màxim de 0,5 punts.

En les qüestions amb optativitat, en el cas de contestar les dues propostes plantejades, sol es corregirà la que haja contestat en primer lloc en el quadernet.

Puntuació màxima total de 6 punts.

EXERCICIS: Es valorarà el plantejament complet i adequat, l’execució tècnica, el desenvolupament, el resultat (incloent-hi les unitats de mesura) i la interpretació dels resultats. Cada exercici val un màxim de 2 punts.

Si en l’exercici amb optativitat es contesten les dues propostes de caràcter optatiu sol es corregirà la que haja contestat en primer lloc.

Puntuació màxima total de 4 punts.

Així mateix, es valorarà específicament la capacitat expressiva i la correcció idiomàtica dels estudiants. Les penalitzacions per errors en aquest aspecte podran ser com a màxim d’1 punt, atenent els criteris que recull la Guia PAU 2024-2025 publicada per la Conselleria d´Educació, Cultura, Universitats i Ocupació de la Generalitat Valenciana.

EXERCICI 1 Màxim 2 punts a)

(Fins a 0,3 punts) Amortització anual

Amortització acumulada

(200.000 x 0,75) / 40 = 3.750 €

(3.750 / 2) + (3.750 x 9) = 35.625 €

Aplicacions informàtiques

1.800 / 3 = 600 €

(600 x 8/12) + (600 x 2) = 1.600 €

Ordinador

4.300 / 4 = 1.075 €

(1.075 x 8/12) + (1.075 x 2) = 2.866,67 €

Local

b) (Fins a 1,7 punts) ACTIU

A) ACTIU NO CORRENT Immobilitzat intangible Aplicacions informàtiques Amort. ac. immob. intangible Immobilitzat material Terrenys i construccions Equips per a processos d’informació Amort. ac. immob. material

B) ACTIU CORRENT Existències Mercaderies Deutors comercials i altres comptes a cobrar Clients Efectiu i altres actius líquids equivalents Bancs TOTAL ACTIU

Import (€) 166.008,33

1.800 -1.600 165.808,33 200.000

4.300 -38.491,67

60.141,67

30.000

30.000

15.000

15.000

15.141,67

15.141,67 226.150

PATRIMONI NET I PASSIU

A) PATRIMONI NET Fons propis Capital social / Capital Reserva Legal Resultats de l’exercici

Import (€) 176.150 176.150 140.000

46.500 -10.350

B) PASSIU NO CORRENT Deutes a llarg termini Deutes entitats de crèdit a l/t

C) PASSIU CORRENT Deutes a curt termini Deutes entitats de crèdit a c/t Creditors comercials i altres comptes a pagar Proveïdors

20.000

20.000

20.000

30.000

10.000

10.000

TOTAL PATRIMONI NET I PASSIU

226.150

20.000

20.000

Detalls de correcció:

El càlcul de les amortitzacions queda valorat en l’apartat a), per la qual cosa un error en aquest càlcul no ha de penalitzar en la puntuació d’aquest apartat.

Partida d’actiu en patrimoni net o passiu i viceversa: -0,5 punts.

Partida de patrimoni net en passiu corrent o passiu no corrent i viceversa: -0,3 punts.

Partida d’actiu/passiu no corrent en actiu/passiu corrent i viceversa: -0,3 punts.

Ometre una partida de balanç recollida en l’enunciat: -0,3 punts.

Canvis en l’ordre de les masses patrimonials dins de cada agrupació del balanç: -0,2 punts.

Fallada de càlcul: -0,2 punts.

EXERCICI 2 OPCIÓ A:

Màxim 2 punts.

a)

(Fins a 0,6 punts: 0,4 càlculs i 0,2 interpretació)

Productivitat del treball = Producció / treballadores Nombre de vestits confeccionats

Nombre de modistes

2023 2024

Productivitat per treballadora (vestits per modista) 300/8 = 37,5 360/9 = 40

Interpretació

Es confeccionen 37,5 vestits per modista Es confeccionen 40 vestits per modista

b) (Fins a 0,8 punts)

2023

Nre. vestits confeccionats

Nre.

modistes

2024

Hores treballades 8 modistes x 8 h x 210 dies =

13.440 h 9 modistes x 8 h x 210 dies =

15.120 h

Cost teles

13.440 h x 14 €/h = 188.160 €

300 vestits x 5 m x 200 €/m = 300.000 € 360 vestits x 5 m x 206 €/m =370.800 €

15.120 h x 14,7 €/h = 222.264 €

Valor de la producció

2.200 €/vestit x 300 vestits = 660.000 €

2.350 €/vestit x 360 vestits= 846.000 €

Productivitat global =valor de la producció / cost dels factors 660.000 / (188.160 + 300.000) = 1,35 846.000 / (222.264 + 370.800) = 1,43

2023 2024 c)

Cost laboral

(Fins a 0,6 punts: 0,3 càlcul i 0,3 explicació)

Taxa variació anual 2024 = (PT2024-PT2023) / PT2023 = ((1,43 – 1,35) / 1,35) x 100= 5,93% La productivitat global de l’empresa ha millorat un 5,9% entre 2023 i 2024. Es deu al fet que el valor de la producció ha augmentat proporcionalment més que el cost de producció.

OPCIÓ B:

Màxim 2 punts.

a)

(Fins a 0,2 punts) Fluxos nets de caixa (€) Any 1

Any 2

Projecte 1

80.000 - 34.000 = 46.000

56.000 - 32.000 = 24.000

Projecte 2

44.000 - 32.000 = 12.000

80.000 - 32.000 = 48.000

b) (Fins a 0,6 punts) Projecte 1: Quan acaba el primer any, falten 16.000 € per recuperar. El flux net de caixa durant el segon any és igual a 24.000 €. Si suposem que aquest flux de caixa es genera de manera homogènia al llarg de l’any, el desemborsament inicial es recuperarà després del vuitè mes del segon any (12 𝑥 16.000 / 24.000 = 8). Així doncs, el termini de recuperació del projecte és d’1 any i 8 mesos.

Projecte 2: Quan acaba el primer any, falten per recuperar 36.000 €. El flux net de caixa durant el segon any és igual a 48.000 €. Si suposem que aquest flux de caixa es genera de manera homogènia al llarg de l’any, han de transcórrer 12 𝑥 36.000 / 48.000 = 9 mesos del segon any per a recuperar el desemborsament inicial per complet. El termini de recuperació del projecte 2 és d’1 any i 9 mesos.

c)

(Fins a 1 punt:

 Plantejament correcte (equació del VAN igualada a zero): 0,4 punts.

 Desenvolupament matemàtic de l’equació i càlcul correcte de la TIR: 0,4 punts.

 Rangs viables de taxa de descompte: 0,2 punts.) Projecte 1:

– 62.000 +

46.000

24.000

=0

(1+TIR 1+TIR1

1)

Definint R1 =1 + TIR1 i operant:

– 62.000R21 + 46.000R1 + 24.000 = 0 Les arrels d’aquesta equació s’obtenen de:

– 46.000 ± √46.0002 + 4×62.000×24.000

– 2×62.000 i són R1 = – 0,3534 i R1 = 1,0953 Descartant l’arrel negativa, concloem que: TIR1 = 9,53%.

Projecte 2:

– 48.000 + Definint R2 =1 + TIR2 i operant:

12.000

48.000

=0 1+TIR2 (1+TIR2 )2

– 48.000R22 + 12.000R2 + 48.000 = 0

Les arrels d’aquesta equació s’obtenen de:

– 12.000 ± √12.0002 + 4×48.000×48.000

– 2×48.000 i són R2 = – 0,8828 i R2 = 1,1328 Descartant l’arrel negativa, concloem que: TIR2 = 13,28%.

Interpretació:

Si TIR > taxa de descompte interessarà la inversió.

Per tant, el projecte 1 és viable per a taxes de descompte menors a 9,53% i el projecte 2 per a taxes menors a 13,28%.

d) (Fins a 0,2 punts) No. Amb el criteri del termini de recuperació es triaria el projecte 1, perquè la inversió es recupera abans. No obstant això, amb el criteri de la TIR es triaria el projecte 2, ja que presenta una TIR més elevat.

PROVA D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT PRUEBA DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

CONVOCATÒRIA:

CONVOCATORIA:

EXTRA JULIOL 2025

EXTRA JULIO 2025

ASIGNATURA: EMPRESA Y DISEÑO DE MODELOS DE NEGOCIO

ASSIGNATURA: EMPRESA I DISSENY DE MODELS DE NEGOCI

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN

CUESTIONES: Se valorará que el contenido sea correcto, completo, la claridad de la exposición y la coherencia en la identificación y/o explicación de la cuestión planteada. Cada cuestión vale un máximo de 1 punto. Con carácter general, en el caso de que se soliciten ejemplos, gráficos, ecuaciones, etc., cada parte de la pregunta se puntuará sobre un máximo de 0,5 puntos.

En las cuestiones con optatividad, en el caso de contestar las dos propuestas planteadas, sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar en el cuadernillo.

Puntuación máxima total de 6 puntos.

EJERCICIOS: Se valorará el planteamiento completo y adecuado, la ejecución técnica, el desarrollo, el resultado (incluyendo las unidades de medida) y la interpretación de los resultados. Cada ejercicio vale un máximo de 2 puntos.

Si en el ejercicio con optatividad se contestan las dos propuestas de carácter optativo sólo se corregirá la que haya contestado en primer lugar.

Puntuación máxima total de 4 puntos.

Asimismo, se valorará específicamente la capacidad expresiva y la corrección idiomática de los estudiantes. Las penalizaciones por errores en este aspecto podrán ser como máximo de 1 punto, atendiendo a los criterios recogidos en la Guía PAU 2024-2025 publicada por la Conselleria de Educación, Cultura, Universidades y Empleo de la Generalitat Valenciana.

EJERCICIO 1 Máximo 2 puntos a)

(Hasta 0,3 puntos) Amortización anual

Amortización acumulada

(200.000 x 0,75) / 40 = 3.750 €

(3.750 / 2) + (3.750 x 9) = 35.625 €

Aplicaciones informáticas

1.800 / 3 = 600 €

(600 x 8/12) + (600 x 2) = 1.600 €

Ordenador

4.300 / 4 = 1.075 €

(1.075 x 8/12) + (1.075 x 2) = 2.866,67 €

Local

b) (Hasta 1,7 puntos) ACTIVO

A) ACTIVO NO CORRIENTE Inmovilizado intangible Aplicaciones informáticas Amort. Ac. Inmov. intangible Inmovilizado material Terrenos y construcciones Equipos para procesos de información Amort. Ac. inmov. Material

Importe (€) 166.008,33

1.800 -1.600 165.808,33 200.000

4.300 -38.491,67

B) ACTIVO CORRIENTE Existencias Mercaderías Deudores comerciales y otras cuentas a cobrar Clientes Efectivo y otros activos líquidos equivalentes Bancos TOTAL ACTIVO

60.141,67

30.000

30.000

15.000

15.000

PATRIMONIO NETO Y PASIVO

A) PATRIMONIO NETO Fondos propios Capital social / Capital Reserva Legal Resultados del ejercicio

Importe (€) 176.150 176.150 140.000

46.500 -10.350

B) PASIVO NO CORRIENTE Deudas a largo plazo Deudas entidades de crédito a l/p

C) PASIVO CORRIENTE Deudas a corto plazo Deudas entidades de crédito a c/p Acreedores comer. y otras cuentas a pagar Proveedores

20.000

20.000

20.000

30.000

10.000

10.000

TOTAL PATRIMONIO NETO Y PASIVO

226.150

20.000

20.000

15.141,67

15.141,67 226.150

Detalles de corrección:

El cálculo de las amortizaciones queda valorado en el apartado a), por lo que un error en dicho cálculo no debe penalizar en la puntuación de este apartado.

Partida de Activo en Patrimonio Neto o Pasivo y viceversa: -0,5 puntos.

Partida de Patrimonio Neto en Pasivo Corriente o Pasivo No Corriente y viceversa: -0,3 puntos.

Partida de Activo/Pasivo No Corriente en Activo/Pasivo Corriente y viceversa: -0,3 puntos.

Omitir una partida de balance recogida en el enunciado: -0,3 puntos.

Cambios en el orden de las masas patrimoniales dentro de cada agrupación del balance: -0,2 puntos.

Fallo de cálculo: -0,2 puntos.

EJERCICIO 2

OPCIÓN A:

Máximo 2 puntos.

a)

(Hasta 0,6 puntos: 0,4 cálculos y 0,2 interpretación)

Productividad del Trabajo = Producción / trabajadoras Número de trajes confeccionados

Número de modistas

2023 2024

Productividad por trabajadora (trajes por modista) 300/8 = 37,5 360/9 = 40

Interpretación

Se confeccionan 37,5 trajes por modista Se confeccionan 40 trajes por modista

b) (Hasta 0,8 puntos)

2023

Nº trajes confeccionados

Nº modistas

2024

Coste laboral

Coste telas

8 modistas x 8 h x 210 días =

13.440 h 9 modistas x 8 h x 210 días =

15.120 h

13.440 h x 14 €/h = 188.160 €

300 trajes x 5 m x 200 €/m = 300.000 €

15.120 h x 14,7 €/h = 222.264 €

360 trajes x 5 m x 206 €/m =370.800 €

Valor de la producción

2.200 €/traje x 300 trajes = 660.000 €

2.350 €/traje x 360 trajes= 846.000 €

Productividad global =valor de la producción / coste de los factores 660.000 / (188.160 + 300.000) = 1,35 846.000 / (222.264 + 370.800) = 1,43

2023 2024 c)

Horas trabajadas

(Hasta 0,6 puntos: 0,3 cálculo y 0,3 explicación)

Tasa variación anual 2024 = (PT2024-PT2023) / PT2023 = ((1,43 – 1,35) / 1,35) x 100= 5,93% La productividad global de la empresa ha mejorado un 5,9% entre 2023 y 2024. Se debe a que el valor de la producción ha aumentado proporcionalmente más que el coste de producción.

OPCIÓN B:

Máximo 2 puntos.

a)

(Hasta 0,2 puntos) Flujos netos de caja (€) Año 1

Año 2

Proyecto 1

80.000 - 34.000 = 46.000

56.000 - 32.000 = 24.000

Proyecto 2

44.000 - 32.000 = 12.000

80.000 - 32.000 = 48.000

b) (Hasta 0,6 puntos) Proyecto 1: Cuando acaba el primer año, faltan 16.000 € por recuperar. El flujo neto de caja durante el segundo año es igual a

24.000 €. Si suponemos que este flujo de caja se genera de forma homogénea a lo largo del año, el desembolso inicial se recuperará tras el octavo mes del segundo año (12 𝑥 16.000 / 24.000 = 8). Así pues, el plazo de recuperación del proyecto es de 1 año y 8 meses.

Proyecto 2: Cuando acaba el primer año, faltan por recuperar 36.000 €. El flujo neto de caja durante el segundo año es igual a

48.000 €. Si suponemos que este flujo de caja se genera de forma homogénea a lo largo del año, tienen que transcurrir 12 𝑥 36.000 / 48.000 = 9 meses del segundo año para recuperar el desembolso inicial por completo. El plazo de recuperación del proyecto 2 es de 1 año y 9 meses.

c)

(Hasta 1 punto:

 Planteamiento correcto (ecuación del VAN igualada a cero): 0,4 puntos.

 Desarrollo matemático de la ecuación y cálculo correcto de la TIR: 0,4 puntos.

 Rangos viables de tasa de descuento: 0,2 puntos.) Proyecto 1:

– 62.000 +

46.000

24.000

=0 1+TIR1 (1+TIR1 )2

Definiendo R1 =1 + TIR1 y operando:

– 62.000R21 + 46.000R1 + 24.000 = 0 Las raíces de esta ecuación se obtienen de:

– 46.000 ± √46.0002 + 4×62.000×24.000

– 2×62.000 y son R1 = – 0,3534 y R1 = 1,0953 Descartando la raíz negativa, concluimos que: TIR1 = 9,53%.

Proyecto 2:

– 48.000 + Definiendo R2 =1 + TIR2 y operando:

12.000

48.000

=0 1+TIR2 (1+TIR2 )2

– 48.000R22 + 12.000R2 + 48.000 = 0

Las raíces de esta ecuación se obtienen de:

– 12.000 ± √12.0002 + 4×48.000×48.000

– 2×48.000 y son R2 = – 0,8828 y R2 = 1,1328 Descartando la raíz negativa, concluimos que: TIR2 = 13,28%.

Interpretación:

Si TIR > tasa de descuento interesará la inversión.

Por tanto, el proyecto 1 es viable para tasas de descuento menores a 9,53% y el proyecto 2 para tasas menores a 13,28%.

d) (Hasta 0,2 puntos) No. Con el criterio del plazo de recuperación se elegiría el proyecto 1, pues la inversión se recupera antes. Sin embargo, con el criterio de la TIR se elegiría el proyecto 2, puesto que presenta una TIR mayor.

Fuente oficial: Generalitat Valenciana.

Ver todos los exámenes de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio en Valencia.