Empresa y Diseño de Modelos de Negocio PAU 2025
Examen · convocatoria ordinaria (modelo 1) · Cataluña
Examen de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio – PAU 2025, convocatoria ordinaria – modelo 1
Cargando el PDF… Si no aparece, ábrelo aquí.
Enunciado del examen en texto
Texto sacado del PDF oficial. Las fórmulas, tablas y figuras se ven mejor en el visor de arriba.
2025 Proves d’accés a la universitat
Funcionament de l’empresa i disseny de models de negoci Sèrie 1 Qualificació
Comprovació
2a correcció
Exercicis
Suma de notes parcials Qualificació final
Etiqueta de l’estudiant
Ubicació del tribunal ..............................................................................
Número del tribunal ................................................................................
Etiqueta de qualificació
Etiqueta de correcció
L’examen consta de QUATRE exercicis obligatoris. Cada exercici val 2,5 punts. A l’apartat 2.4 (dins l’exercici 2) heu de triar UNA de les dues opcions (A o B) i respondre a les qüestions de l’opció escollida.
Podeu utilitzar calculadora, però no es permet l’ús de calculadores o altres aparells capaços d’emmagatzemar dades o de transmetre o rebre informació.
Les respostes han de ser clares i han d’estar redactades de manera coherent i cohesionada, amb correcció gramatical, lèxica i ortogràfica.
Exercici 1
[2,5 punts en total]
Serrallonga, SL és una empresa catalana que ofereix serveis d’assessorament a la pagesia i la gent dedicada a la ramaderia. Després de fer una anàlisi externa i interna de l’empresa, s’ha obtingut la informació següent:
a) L’empresa disposa d’un equip de persones especialitzat que entén les necessitats específiques dels pagesos.
b) Com que és una empresa petita, els recursos econòmics per a créixer o per a competir amb grans empreses són limitats.
c) L’empresa pot disposar d’ajuts econòmics de la Unió Europea per a desenvolupar solucions innovadores que millorin la seva competitivitat.
d) Hi ha el risc que altres empreses competidores, més grans i amb més recursos econòmics, li puguin prendre clients actuals.
e) L’empresa encara no ha implementat eines digitals modernes en els seus processos de negoci.
f ) La presència local i la proximitat als clients li aporten un valor afegit important.
g) Hi ha una tendència social favorable a donar suport a les petites empreses.
h) Es preveuen canvis en la política agrària europea que poden fer perillar les subvencions i els ajuts que l’empresa rep actualment.
1.1. Feu l’anàlisi DAFO d’aquesta empresa coŀlocant les lletres de la informació anterior (a, b, c, d, e, f, g, h) a la casella corresponent de la taula següent. Tingueu en compte que cada lletra només pot anar a una casella.
[0,8 punts]
Fortaleses de l’empresa
Debilitats de l’empresa
Oportunitats de l’entorn
Amenaces de l’entorn
1.2. L’empresa Serrallonga, SL és una societat limitada, un tipus de forma jurídica força habitual. Tanmateix, les empreses poden adoptar altres formes jurídiques segons les seves necessitats, la seva estructura i els tipus de responsabilitat que vulguin assumir.
La taula següent conté característiques pròpies de diferents formes jurídiques d’empresa. Completeu-la relacionant cada característica amb la forma jurídica que li correspon, d’entre les opcions següents: societat de responsabilitat limitada, societat anònima, societat cooperativa o empresari/ària individual.
[0,4 punts]
Forma jurídica de l’empresa
Característica Té un capital social mínim elevat, dividit en accions que es poden transferir lliurement.
Un únic propietari assumeix la responsabilitat total de l’empresa i respon amb el seu patrimoni personal.
El seu capital es divideix en participacions. Aquestes participacions no es poden transferir lliurement sense l’aprovació dels altres socis, la qual cosa proporciona més control sobre qui pot entrar a formar part de la societat.
Els socis treballen de manera conjunta i democràtica, i comparteixen els beneficis de manera equitativa. S’associen en règim de lliure adhesió i baixa voluntària.
1.3. L’empresa Serrallonga, SL vol explorar nous models de negoci com el freemium, l’afiliació, la subscripció, les aplicacions mòbils i la franquícia. Completeu la taula següent relacionant els cinc models de negoci esmentats amb les seves característiques.
[0,5 punts]
Model de negoci
Característica Permet l’accés continuat als serveis de l’empresa a canvi d’una quota periòdica, amb diversos plans adaptats a les necessitats dels clients.
És una forma d’expansió a noves regions on altres empreses ofereixen els serveis de l’empresa sota la seva supervisió i marca.
Ofereix serveis bàsics gratuïts amb opcions de pagament per serveis avançats.
Proporciona accés immediat i còmode als serveis i dona informació als pagesos mitjançant una aplicació per a telèfon mòbil.
És una coŀlaboració amb entitats i professionals per a captar clients a canvi d’una comissió.
1.4. L’empresa Serrallonga, SL té com a objectiu créixer, i disposa de diferents vies o mecanismes per a assolir aquest propòsit. Per dur a terme aquest creixement, ha identificat diverses estratègies a seguir. Completeu les frases següents sobre les diferents estratègies de creixement amb el mot o mots que considereu més adequats.
[0,8 punts]
a) Si l’empresa decideix concentrar-se encara més en serveis específics de suport legal per a temes agraris, estaria adoptant una estratègia de creixement _________________ coneguda com a _________________.
b) Si Serrallonga, SL estudiés incorporar nous serveis, com ara l’assessorament en sostenibilitat, amb l’objectiu d’ampliar l’oferta, estaria seguint una estratègia de _________________. Aquesta manera d’actuar suposa una estratègia de creixement _________________.
c) Si l’empresa fa una _________________ amb una altra organització, formant una nova empresa conjunta per a aconseguir augmentar la seva dimensió i millorar la seva competitivitat, estaria seguint una estratègia de creixement _________________.
d) Finalment, Serrallonga, SL també valora una altra forma de creixement _________________ mitjançant la _________________ amb altres empreses per a crear programes de suport rural. Aquest tipus de coŀlaboració permet a l’empresa mantenir la seva independència, alhora que suma esforços per a augmentar l’impacte de les seves accions.
Exercici 2
[2,5 punts en total]
El consell d’administració de l’empresa Semprequalitat, SA s’està plantejant els nous objectius de la societat per al període 2025-2028.
Un d’ells és assegurar la futura competitivitat de l’empresa. Per assolir-ho, es planteja, entre altres opcions, fer canvis en les variables del màrqueting mix cap a un sistema digital que li permeti adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu.
També s’ha plantejat la robotització del procés productiu, ja que la maquinària actual està obsoleta i s’ha detectat que els competidors poden produir amb costos més baixos.
Fent els estudis pertinents, s’han adonat que poden triar entre tres alternatives de projectes d’inversió (X, Y o Z), en funció del nivell de producció que pretenguin assolir. En la taula següent es recullen les dades relatives al desemborsament inicial de cada inversió i els fluxos de caixa nets per a la durada prevista de la inversió, que és de quatre anys. (Els valors estan expressats en milions d’euros.) Concepte
Projecte X
Projecte Y
Projecte Z
Desemborsament inicial
Flux de caixa net (any 1)
11,5
9,5
Flux de caixa net (any 2)
Flux de caixa net (any 3)
14,5
Flux de caixa net (any 4)
Els valors residuals dels projectes X, Y i Z són, respectivament, d’1, 6 i 7 milions d’euros.
2.1. Expliqueu què és el VAN d’un projecte d’inversió. Seguidament, calculeu el VAN de cadascun dels tres projectes d’inversió (X, Y i Z) sabent que el cost del capital és del 6 % i raoneu quin hauria de triar l’empresa segons aquest criteri.
[1 punt]
Nota: Escriviu la fórmula de càlcul del VAN de cada projecte, a més de l’obtenció del resultat.
2.2. Expliqueu breument amb les vostres paraules en què consisteixen les 4P del màrqueting digital i identifiqueu quina es veu reflectida en el text de l’enunciat quan es parla d’«adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu».
[0,4 punts]
2.3. Raoneu, sense fer cap càlcul, quin seria el valor aproximat de la TIR per als tres projectes d’inversió i trieu el que considereu millor segons aquest criteri. Justifiqueu la resposta comparant els tres projectes.
[0,6 punts]
2.4. Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).
Opció A. Calculeu el termini de recuperació (payback) dels tres projectes d’inversió i raoneu quin és el més recomanable segons aquest mètode. Indiqueu el resultat en anys i, si escau, en mesos (en el cas de fracció d’any).
[0,5 punts]
Opció B. A la taula següent es mostren les quantitats i els preus de la producció obtinguda (producte 1 i producte 2), i les quantitats i els preus dels costos suportats (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària) corresponents a l’any 2024. Calculeu la productivitat global de l’empresa d’aquest any (2024) i la taxa de variació respecte a l’any anterior, sabent que el valor de la productivitat de l’any 2023 va ser d’1,3.
Interpreteu el resultat obtingut.
[0,5 punts]
Nota: Escriviu la fórmula de càlcul de la productivitat global i de la taxa de variació, a més de l’obtenció dels dos resultats.
Hores de treball Matèria primera Hores de maquinària Producte 1 Producte 2
Quantitat
80.000 hores
1.000.000 kg
60.000 hores
15.000 unitats
22.000 unitats
Preu unitari (en euros)
Exercici 3
[2,5 punts en total]
Disposem de les dades d’informació comptable de l’empresa AnemEsquí, SL, que es dedica al sector dels esports d’hivern. Com a professional del sector de l’administració i direcció d’empreses us demanen si podeu aportar un seguit de resultats i una interpretació de les dades que els pugui ser d’utilitat. La informació comptable que presenta l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024 és la següent:
Concepte Capital social Caixa Inversions financeres a llarg termini Inversions en construccions Maquinària Construccions Resultat de l’exercici Aplicacions informàtiques Mobiliari Matèries primeres Existències comercials Equip per a processar informació Elements de transport Bancs i institucions de crèdit Clients Creditors per prestació de serveis Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini Hisenda pública creditora per conceptes fiscals Organismes de la Seguretat Social creditors Organismes de la Seguretat Social deutors Proveïdors Deutes a curt termini amb entitats de crèdit Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit Utillatge Reserves Instaŀlacions
Import (en euros)
23.000
12.700
22.000
5.500
7.500
17.600
7.000
6.000
8.200
2.200
4.100
1.200
2.500
10.000
2.500
12.500
35.000
1.000
8.250
4.000
6.850
5.000
6.250
Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).
3.1. A partir d’aquestes dades, elaboreu el balanç de situació de l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:
— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».
— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.
— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.
[1,5 punts]
3.2. Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat 3.1. Per fer-ho, calculeu el fons de maniobra i la ràtio de liquiditat (indicant, en cada cas, la fórmula de càlcul i el càlcul del resultat) i interpreteu els resultats obtinguts a partir dels valors de referència.
[1 punt]
Fórmula i càlcul dels resultats
Fons de maniobra
Ràtio de liquiditat
Interpretació dels resultats obtinguts
Exercici 4
[2,5 punts en total]
Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.
[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]
4.1. A quin concepte fa referència la frase següent: «Són barreres invisibles que dificulten a les dones accedir a càrrecs directius o emprendre negocis, tot i estar en igualtat de condicions quant a formació i experiència laboral amb els homes.»?
a) Conveni coŀlectiu.
b) Contracte de treball.
c) Knowmad (o nòmades del coneixement).
d) Sostre de vidre.
4.2. A quin tipus d’audiència va dirigit principalment un elevator pitch (o discurs de l’ascensor)?
a) Als possibles inversors i coŀlaboradors.
b) Als clients i consumidors.
c) Als empleats de l’organització.
d) Als competidors de l’empresa.
4.3. Els apartats del model canvas que donen resposta a la pregunta «Com es desenvolupa la proposta de valor?» són:
a) recursos clau, activitats clau i aliances clau.
b) recursos clau, activitats clau, segments de clients i fonts d’ingressos.
c) estructura de costos i fonts d’ingressos.
d) aliances clau, segments de clients i canals.
4.4. Quin dels documents següents ajuda a avaluar algun aspecte de la responsabilitat social corporativa de les empreses?
a) El mapa d’empatia dels clients.
b) El balanç de situació.
c) El codi de conducta intern.
d) El conveni coŀlectiu.
4.5. El model PESTEL ens permet fer una anàlisi de
a) l’entorn específic.
b) l’entorn genèric.
c) l’estructura organitzativa.
d) la competència.
Comprovació:
2a correcció:
3a correcció:
Etiqueta de l’estudiant
L’Institut d’Estudis Catalans ha tingut cura de la correcció lingüística i de l’edició d’aquesta prova d’accés
Soluciones y criterios de corrección en texto
Pàgina 1 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
SÈRIE 1 Exercici 1 [2,5 punts en total]
1.1 [0,8 punts] Fortaleses de l’empresa
Debilitats de l’empresa
a) f)
b) e)
Oportunitats de l’entorn
Amenaces de l’entorn
c) g)
d) h)
1.2. [0,4 punts] Forma jurídica de l’empresa Societat anònima Empresari/ària individual Societat de responsabilitat limitada
Societat cooperativa
Característica Té un capital mínim elevat, dividit en accions que es poden transferir lliurement.
Un únic propietari assumeix la responsabilitat total de l’empresa i respon amb el seu patrimoni personal.
El seu capital es divideix en participacions. Aquestes participacions no es poden transferir lliurement sense l’aprovació dels altres socis, la qual cosa proporciona més control sobre qui pot entrar a formar part de la societat.
Els socis treballen de manera conjunta i democràtica, i comparteixen els beneficis de manera equitativa. S’associen en règim de lliure adhesió i baixa voluntària.
1.3. [0,5 punts] Model de negoci Subscripció
Franquícia
Freemium Aplicacions mòbils
Afiliació
Característica Permet l’accés continuat als serveis de l’empresa a canvi d’una quota periòdica, amb diversos plans adaptats a les necessitats dels clients.
És una forma d’expansió a noves regions on altres empreses ofereixen els serveis de l’empresa sota la seva supervisió i marca.
Ofereix serveis bàsics gratuïts amb opcions de pagament per serveis avançats.
Proporciona accés immediat i còmode als serveis i dona informació als pagesos mitjançant una aplicació per a telèfon mòbil.
És una col·laboració amb entitats i professionals per a captar clients a canvi d’una comissió.
Pàgina 2 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
1.4. [0,8 punts]
a) Si l’empresa decideix concentrar-se encara més en serveis específics de suport legal per a temes agraris, estaria adoptant una estratègia de creixement intern coneguda com a especialització.
b) Si Serrallonga, SL estudiés incorporar nous serveis, com ara l’assessorament en sostenibilitat, amb l’objectiu d’ampliar l’oferta, estaria seguint una estratègia de diversificació. Aquesta manera d’actuar suposa una estratègia de creixement intern.
c) Si l’empresa fa una fusió amb una altra organització, formant una nova empresa conjunta per a aconseguir augmentar la seva dimensió i millorar la seva competitivitat, estaria seguint una estratègia de creixement extern.
d) Finalment, Serrallonga, SL també valora una altra forma de creixement extern mitjançant la cooperació amb altres empreses per crear programes de suport rural.
Aquest tipus de col·laboració permet a l’empresa mantenir la seva independència, alhora que suma esforços per a augmentar l’impacte de les seves accions.
Notes:
En l’enunciat (b), d’acord amb el text, es pot acceptar també com a resposta alternativa a diversificació: “desenvolupament de productes”.
En l’enunciat (d), d’acord amb el text, es poden acceptar també com a respostes alternatives a cooperació: “joint-venture i col·laboració”.
Pàgina 3 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
Exercici 2 [2,5 punts en total]
2.1. [1 punt] El VAN d’un projecte d’inversió és la suma actualitzada dels fluxos nets de caixa d’un projecte d’inversió en el moment inicial, de manera que es pugui obtenir el valor del capital a l’inici en comparar-lo amb el desemborsament inicial.
VAN X = –30 + 6/1,06 + 8/(1,06)2 + 16/(1,06)3 + 4/(1,06)4 = –0,62 milions d’euros VAN Y = –45 + 11,5/1,06 + 13/(1,06)2 + 14,5/(1,06)3 + 14/(1,06)4 = 0,68 milions d’euros VAN Z = –40 + 9,5/1,06 + 12/(1,06)2 + 12/(1,06)3 + 13/(1,06)4 = 0,01487 (0,015) milions d’euros El VAN només es pot acceptar quan el seu resultat és superior a 0 i en els casos que així sigui, es tria el valor més gran. En el nostre exemple, el projecte X no és factible, ja que el VAN dona un resultat negatiu. El projecte Z dona un valor positiu però molt proper a 0.
Triaríem el projecte Y, ja que ens dona el valor més gran entre les opcions estudiades.
2.2. [0,4 punts]
1. Personalització. Es refereix a la capacitat de l’empresa d’adaptar els instruments del màrqueting a les necessitats i preferències de cada client. Es pot aconseguir gràcies a la gran quantitat d’informació que poden tenir avui en dia les empreses respecte dels compradors/ores.
2. Participació. Es basa a involucrar els consumidors/ores amb l’empresa a través de la creació de comunitats en què la nostra clientela pugui participar i col·laborar amb l’empresa. Les persones usuàries podran opinar, recomanar o suggerir millores en el producte.
3. Persona a persona (peer to peer). Consisteix en la relació que s’estableix entre la clientela o la clientela potencial de l’empresa a través de les xarxes socials o recomanacions en línia. El client/a actual confia més en les recomanacions de persones conegudes, en els influencers o en el bocaorella que en la publicitat tradicional.
4. Prediccions en models. Es tracta de preveure el comportament futur dels consumidors/ores i les tendències del mercat a través de les dades i la seva anàlisi posterior amb la finalitat d’incrementar les vendes. La informació es pot obtenir mitjançant el big data.
En el text, s’hi veu reflectida la personalització, ja que l’empresa intentarà adaptar el màrqueting a cada client/a.
Pàgina 4 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
2.3. [0,6 punts] El projecte X presenta un VAN negatiu de –0,62 milions per una taxa d’actualització del 6 %, per tant, tindrà una TIR inferior al 6 % i no seria viable segons el criteri de la TIR.
El projecte Y presenta un VAN positiu de 0,68 milions per una taxa d’actualització del 6 %.
Tindrà una TIR superior al 6 %.
El projecte Z presenta un VAN positiu, molt proper a 0; per tant, en aquest cas, la TIR serà lleugerament superior a la taxa d’actualització del 6 %.
Si comparem els tres projectes, veurem que l’elecció de l’empresa seria el projecte Y, ja que presentarà la TIR més elevada i superior al cost del capital.
2.4. [0,5 punts] Opció A:
Valors expressats en milions d’euros Projecte X Desemborsament inicial: –30 1r any
2n any 6 + 8 = 14 3r any 6 + 8 + 16 = 30 El projecte X es recuperarà en tres anys Projecte Y Desemborsament inicial: –45 1r any
11,5
2n any 11,5 + 13 = 24,5 3r any
11,5 + 13 + 14,5 = 39 (Faltarien per recuperar 6 milions.)
Si el 4t any es generen 8 milions d’euros, suposem que els ingressos es generen de forma proporcional durant l’any; si 8 milions es generen en 12 mesos, 6 milions es generaran en x mesos:
8—--------------------12 6—-------------------- ?
El resultat seria 9 mesos; per tant, el projecte Y es recuperarà en 3 anys i 9 mesos.
Pàgina 5 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
Projecte Z Desemborsament inicial: –40 1r any 9,5 2n any 9,5 + 12 = 21,5 3r any 9,5 + 12 + 12 = 33,5 4t any 9,5 + 12 + 12 + 6 = 39,5 => Si sumem el valor residual + 7 = 46.5 La diferència respecte el desemborsament inicial son 0,5 milions d’euros. Com que a final del període es rebrà el valor residual (7 milions), la inversió es recuperaria a final del 4rt any.
Segons el criteri del pay-back, el millor projecte és l’X, ja que és el que es recupera més ràpidament.
Opció B:
Productivitat global de l’empresa (PG) = valor de la producció total / cost total de tots els factors utilitzats.
Per tant, haurem de sumar totes les vendes de l’empresa i dividir-les pel total de la despesa.
Productivitat global de l’any 2024:
= [(15.000 × 600) + (22.000 × 300)] / [(80.000 × 30) + (1.000.000 × 8) + (60.000 × 15)] = 1,3805 I la taxa de variació de la productivitat serà:
TVPG = [(P. global 2024 – P Global 2023) / P. global 2023] ×100 TVPG = [1,38 – 1,3/ 1,3] (×100) = 0,0615 (×100) = 6,15 % Si utilitza els quatre decimals, seria així:
TVPG = [1,3805 – 1,3/ 1,3] (×100) = 0,0619 (×100) = 6,19 % Les dues respostes són correctes.
La productivitat global de l’empresa s’ha incrementat en un 6,15 % (6,19 %) Nota: si prenem fins a quatre decimals en el càlcul de la taxa, donaria 1,3805 i la variació seria 0,0619 i un 6,19 %. Aquesta resposta també es pot considerar correcta.
Pàgina 6 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
Exercici 3 [2,5 punts en total]
3.1. [1,5 punts] BALANÇ DE SITUACIÓ de l’empresa AnemEsquí, SL a 31/12/24. Valors expressats en euros.
ACTIU (Estructura econòmica o capital en funcionament) ACTIU NO CORRENT Immobilitzat intangible*
76.000
6.000
Aplicacions informàtiques
6.000
Immobilitzat material* Construccions Instal·lacions
17.600
Maquinària
7.500
Utillatge
5.000
Mobiliari Elements de transport Equip per processar informació
8.200
2.500
1.200
42.500
Inversions immobiliàries Inversions en construccions Inversions financeres a llarg termini Inversions financeres a llarg termini ACTIU CORRENT
PATRIMONI NET I PASSIU (Estructura financera o capital financer) PATRIMONI NET Capital social
23.000
Reserves
6.250
Resultat de l’exercici
7.000
PASSIU NO CORRENT Proveïdors d’immobilitzat a llarg termini Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit
36.250
41.850
35.000
6.850
5.500
5.500
22.000
22.000
30.750
Existències Matèries primeres
2.200
6.300
Existències comercials
4.100
Deutors comercials i altres comptes a cobrar
1.750
Clients
Organismes de la Seguretat Social deutors
1.000
Efectiu i altres actius líquids
PASSIU CORRENT
28.650
Proveïdors Creditors per prestació de serveis Proveïdors d’immobilitzat a curt termini Deutes a curt termini amb entitats de crèdit
8.250
2.500
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals Organismes de la Seguretat Social creditors
12.500
4.000
22.700
Bancs i institucions de crèdit
10.000
Caixa Total actiu
12.700 106.750
Total del patrimoni net i passiu
106.750
Pàgina 7 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
3.2 [1 punt] Nom Fons de maniobra
Fórmula i càlcul dels resultats FM = actiu corrent – passiu corrent FM = 30.750 – 28.650 =
2.100€
Interpretació dels resultats obtinguts És la part de l’actiu corrent que es finança amb fons del patrimoni net i passiu no corrent (recursos propis i exigible a llarg termini). Per tant, és una mesura financera que indica si una empresa té prou recursos per dur a terme la seva activitat empresarial a curt termini.
També es pot calcular com:
Fons de maniobra = Recursos permanents (Patrimoni net + Passiu no corrent) – Actiu no corrent.
Resultats: FM > 0, l’actiu corrent és superior al passiu corrent i l’empresa no té problemes de solvència.
En aquest cas, l’FM = 2.100€ > 0.
FM = 78.100 – 76-000 =
2.100€ Ràtio de liquiditat
Liquiditat = actiu corrent / passiu corrent = 30.750/28.650 = 1,0732
Mostra la situació de la liquiditat de la tresoreria de l’empresa, de la seva capacitat per liquidar els deutes de manera solvent i en els termes fixats.
Valors de referència entre 1,5 i 2, permet allunyar-se del risc de suspensió de pagaments, el valor ha de ser superior a 1 i proper a 2, encara que sense superar-lo.
En aquest cas, és superior a 1, però no està entre els valors de referència.
Nota d’ampliació de la interpretació dels resultats:
El Fons de maniobra (AC – PC) i la ràtio de liquiditat (AC/PC) són dos instruments que s’utilitzen per analitzar la solvència a curt termini, és a dir, la capacitat de l’empresa per a fer front als deutes amb venciment inferior a l’any.
Un Fons de maniobra positiu significa que l’AC és superior al PC i, per tant, si no té problemes per a vendre les existències i cobrar-les, podrà atendre les obligacions de pagament a curt termini. Tanmateix, una ràtio de liquiditat d’1,07, tot i estar per sota dels valors de referència, indica que l’actiu corrent és superior al passiu corrent D’altra banda, un fons de maniobra de 2.100€, tenint en compte que les existències pugen a
6.300€, podria ser insuficient, i l’empresa podria tenir problemes per pagar el deutes a curt termini. Això coincidiria amb la interpretació del resultat de la ràtio de liquiditat, que al ser d’1,07 estaria per sota dels valors de referència i podria indicar que l’empresa pot tenir problemes per a fer front als deutes a curt termini amb l’actiu corrent que disposa, sobretot, si li costés vendre les existències.
Pàgina 8 de 8 Funcionament de l’Empresa i Disseny de Model de Negoci Proves d’accés a la Universitat 2025, convocatòria ordinària. Criteri específic d'avaluació
Exercici 4 [2,5 punts en total]
4.1. D
4.2. A
4. 3. A
4.4. C
4.5. B,
Fuente oficial: Generalitat de Catalunya.
Ver todos los exámenes de Empresa y Diseño de Modelos de Negocio en Cataluña.