Economía PAU 2019

Examen · convocatoria extraordinaria · Comunitat Valenciana

Examen de Economía de selectividad PAU 2019 en Valencia II

Abrir el PDF

Cargando el PDF… Si no aparece, ábrelo aquí.

Enunciado del examen en texto

Texto sacado del PDF oficial. Las fórmulas, tablas y figuras se ven mejor en el visor de arriba.

COMISSIÓ GESTORA DE LES PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT COMISIÓN GESTORA DE LAS PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT CONVOCATÒRIA:

PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD CONVOCATORIA:

JULIOL 2019

JULIO 2019

Asignatura: ECONOMÍA DE LA EMPRESA

Assignatura: ECONOMIA DE L’EMPRESA

BAREM DE L’EXAMEN: Cada pregunta breu val un màxim d’1 punt. Cada exercici numèric val un màxim de 2 punts.

Per a realitzar l’examen es permet l’ús de calculadora bàsica no programable BAREMO DEL EXAMEN: Cada pregunta corta vale un máximo de 1 punto. Cada ejercicio numérico vale un máximo de 2 puntos.

Para realizar el examen se permite el uso de calculadora básica no programable.

OPCIÓ A PREGUNTES CURTES (Contesteu raonadament les sis qüestions. Cadascuna d’aquestes val fins a un punt)

1. Raoneu si les següents afirmacions sobre la societat de responsabilitat limitada són vertaderes o falses:

a) El nombre mínim de socis és dos.

b) El capital social ha d’estar desemborsat almenys en un 25 % en el moment de constituir-se la societat.

c) El capital social es divideix en títols que es denominen accions.

d) Els socis hauran de respondre de les obligacions que contraga l’empresa amb el seu patrimoni present i futur.

2. Expliqueu en què consisteix el creixement extern de l’empresa.

3. Una empresa acaba de llançar al mercat un nou producte, per al qual ha realitzat una important inversió en investigació, producció i publicitat. Expliqueu com s’espera que siguen les vendes i el benefici en aquesta fase del cicle de vida del producte.

4. Una empresa tèxtil, que fabrica i ven roba, disposa d’una àrea comercial formada per tres divisions que s’encarreguen cadascuna d’una part del país: zona nord, zona sud i zona centre. D’altra banda, l’àrea de fabricació està dividida en aprovisionament, tall, confecció i producte acabat. Quin tipus de departamentalització segueix l’àrea comercial? I l’àrea de fabricació? Justifiqueu-ne la resposta.

5. Justifiqueu la veracitat o falsedat de l’afirmació següent relacionada amb el compte de pèrdues i guanys: “El resultat abans d’impostos coincidirà amb el resultat d’explotació sempre que el resultat financer siga zero”.

6. Amb relació al balanç d’una empresa, indiqueu dues partides que formen part del patrimoni net i expliqueu-ne el contingut.

EXERCICIS NUMÈRICS (Realitzeu els dos exercicis proposats. Cadascun val fins a dos punts) EXERCICI 1.

La companyia Bus Nostrum realitza un servei regular de transport de passatgers entre Castelló i Alacant. Siga quin siga el nombre d’usuaris, fins i tot encara que no viatge ningú, la companyia ha de fer diàriament els trajectes previstos. L’empresa ofereix bitllets per 25 € que inclouen un refresc i un llibre gratuït per a cada viatger.

L’empresa ha d’assumir uns costos mensuals de lloguer d’autobús de 15.000 €, de lloguer de les instal·lacions de 3.500 €, de combustible de 5.000 € i laborals de 5.000 €. A més, el cost de cada llibre és de 3 € i el de cada refresc 2 €.

a) Calculeu el nombre mínim de passatgers durant un mes per a no incórrer en pèrdues. (Fins a 0,8 punts)

b) Tenint en compte que el nombre màxim de viatgers que pot utilitzar el servei és de 6.000 al mes, quin benefici obtindria si l’ocupació de l’autobús fora del 40 %? (Fins 0,8 punts)

c) Quin és el major valor possible de les pèrdues? En quina circumstància ocorreria? (Fins a 0,4 punts) EXERCICI 2.

Una empresa està estudiant la viabilitat de dos projectes d’inversió el desemborsament inicial dels quals és el mateix i igual a 50.000 € en tots dos casos. Els fluxos de caixa previstos per a cada projecte es detallen en la taula següent:

Projecte 1 Projecte 2

Any 1 Cobraments (€) Pagaments (€)

52.000

10.000

50.000

20.000

Any 2 Cobraments (€) Pagaments (€)

28.000

10.000

50.000

15.000

a) Calculeu la taxa interna de rendibilitat de cadascun dels projectes. (Fins a 1 punt)

b) Si l’empresa només pot desenvolupar un dels projectes, quin recomanaríeu dur a terme d’acord amb els resultats de l’apartat anterior? Raoneu-ne la resposta. (Fins 0,2 punts)

c) Si l’objectiu de l’empresa és recuperar la inversió realitzada en el menor temps possible, quin projecte recomanaríeu a l’empresa? Realitzeu els càlculs necessaris per a justificar la recomanació. (Fins a 0,8 punts)

OPCIÓ B PREGUNTES CURTES (Contesteu raonadament les sis qüestions. Cadascuna val fins a un punt)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Considereu una granja, propietat de dos germans, dedicada a la producció d’ous de gallines de corral, amb 30 treballadors.

Expliqueu quin tipus d’empresa és atenent: a) al sector d’activitat; b) a la grandària o dimensió; i c) a la propietat del capital.

Què és la deslocalització productiva? Indiqueu un motiu que poguera dur una empresa a recórrer a la deslocalització.

Dins del denominat màrqueting mix es troba la promoció o comunicació. Expliqueu en què consisteix i indiqueu dos instruments que utilitzen les empreses per a dur-la a terme.

Què és la retribució en espècie?

En una empresa de fabricació de mobles, justifiqueu si cadascun dels costos següents és fix o variable: a) manteniment del local;

b) caragols per als mobles; c) llicència d’apertura; d) vernís per a les fustes.

El menjador d’un col·legi ha de decidir entre comprar les postres en una pastisseria o elaborar-les en la seua pròpia cuina. Si les compra li costen 2 € cada unitat; si les elabora sap que els seus costos fixos són 1.000 €. Indiqueu quines dades addicionals necessita conéixer per a calcular si és més econòmic comprar-les o elaborar-les.

EXERCICIS NUMÈRICS (Realitzeu els dos exercicis proposats. Cadascun val fins a dos punts) EXERCICI 1.

A 31 de desembre de 2018 es disposa de la següent informació d’una empresa dedicada a la comercialització de productes de papereria:

• Les vendes de material de papereria han ascendit a 150.000 €.

• Totes les vendes les ha realitzades al comptat. Tanmateix, tenen factures pendents de pagament als seus proveïdors per import de 26.000 €.

• Té material de papereria en el magatzem valorat en 5.500 €.

• Els rebuts de llum corresponents a 2018 sumen 8.300 €.

• El capital social és de 60.000 €.

• La reserva legal ascendeix a 25.368,75 €.

• El local en què desenvolupa la seua activitat el va adquirir l’1 de juliol de 2012 per 180.000 €, corresponent el 30 % al valor del terreny. La vida útil de la construcció s’estima en 40 anys. El seu valor residual es considera nul.

• Els deutes amb entitats de crèdit ascendeixen a 50.000 €, dels quals 15.000 € hauran de tornar-los el 30 de novembre de 2019 i la resta partir de 2020. Els interessos corresponents a 2018 ascendeixen a 2.400 €.

• Els salaris dels treballadors ascendeixen a 54.000 €. Addicionalment, la Seguretat Social a càrrec de l’empresa ascendeix a

11.000 €.

• Les compres (consums) de material de papereria que posteriorment ven han ascendit a 54.500 €.

• L’impost sobre el benefici suposa el 25 % del resultat abans d’impostos (en la data de tancament ja ha sigut pagat).

• Disposa de 8.831,25 € en comptes corrents.

A partir de la informació anterior, es demana que:

a) Calculeu l’amortització anual i l’acumulada del element d’immobilitzat que apareix en l’enunciat. (Fins a 0,3 punts).

b) Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa. (Fins a 0,6 punts)

c) Elaboreu el balanç de l’empresa. (Fins a 1,1 punts)

EXERCICI 2.

Una empresa està considerant dur a terme diferents projectes d’inversió les característiques dels quals es resumeixen en la taula següent:

Projecte 1 Projecte 2 Projecte 3

Fluxos nets de caixa (€) Any 1 Any 2

Desemborsament inicial (€)

25.000

25.000

30.000

20.000

15.000

10.000

20.000

13.000

30.000

Sabent que la taxa de descompte és del 10 %:

a) Calculeu el valor actualitzat net de cada projecte. (Fins a 1,5 punts)

b) A partir dels resultats de l’apartat anterior, indiqueu quin projectes són viables i prioritzeu-los. Raoneu-ne la resposta. (Fins a 0,5 punts)

COMISSIÓ GESTORA DE LES PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT COMISIÓN GESTORA DE LAS PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT CONVOCATÒRIA:

PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD CONVOCATORIA:

JULIOL 2019

JULIO 2019

Asignatura: ECONOMÍA DE LA EMPRESA

Assignatura: ECONOMIA DE L’EMPRESA

BAREM DE L’EXAMEN: Cada pregunta breu val un màxim d’1 punt. Cada exercici numèric val un màxim de 2 punts.

Per a realitzar l’examen es permet l’ús de calculadora bàsica no programable BAREMO DEL EXAMEN: Cada pregunta corta vale un máximo de 1 punto. Cada ejercicio numérico vale un máximo de 2 puntos.

Para realizar el examen se permite el uso de calculadora básica no programable.

OPCIÓN A

PREGUNTAS CORTAS (Conteste razonadamente las seis cuestiones. Cada una de ellas vale hasta un punto)

1. Razone si las siguientes afirmaciones sobre la sociedad de responsabilidad limitada son verdaderas o falsas:

a) El número mínimo de socios es dos.

b) El capital social tiene que estar desembolsado al menos en un 25% en el momento de constituirse la sociedad.

c) El capital social se divide en títulos que se denominan acciones.

d) Los socios deberán responder de las obligaciones que contraiga la empresa con su patrimonio presente y futuro.

2. Explique en qué consiste el crecimiento externo de la empresa.

3. Una empresa acaba de lanzar al mercado un nuevo producto, para lo cual ha realizado una importante inversión en investigación, producción y publicidad. Explique cómo se espera que sean las ventas y el beneficio en esta fase del ciclo de vida del producto.

4. Una empresa textil, que fabrica y vende ropa, dispone de un área comercial formada por tres divisiones que se encargan cada una de una parte del país: zona norte, zona sur y zona centro. Por otro lado, el área de fabricación está dividida en aprovisionamiento, corte, confección y producto terminado. ¿Qué tipo de departamentalización sigue el área comercial? ¿Y el área de fabricación?

Justifique su respuesta.

5. Justifique la veracidad o falsedad de la siguiente afirmación relacionada con la cuenta de pérdidas y ganancias: “El resultado antes de impuestos coincidirá con el resultado de explotación siempre que el resultado financiero sea cero”.

6. En relación con el balance de una empresa, indique dos partidas que formen parte del patrimonio neto y explique su contenido.

EJERCICIOS NUMÉRICOS (Realice los dos ejercicios propuestos. Cada uno vale hasta dos puntos)

EJERCICIO 1.

La compañía “Bus Nostrum” realiza un servicio regular de transporte de pasajeros entre Castellón y Alicante. Sea cual sea el número de usuarios, incluso aunque no viaje nadie, la compañía debe hacer diariamente los trayectos previstos. La empresa ofrece billetes por 25 € que incluyen un refresco y un libro gratis para cada viajero.

La empresa debe asumir unos costes mensuales de alquiler de autobús de 15.000 €, de alquiler de las instalaciones de 3.500 €, de combustible de 5.000 € y laborales de 5.000 €. Además, el coste de cada libro es de 3 € y el de cada refresco 2 €.

a) Calcule el número mínimo de pasajeros durante un mes para no incurrir en pérdidas. (Hasta 0,8 puntos)

b) Teniendo en cuenta que el número máximo de viajeros que puede utilizar el servicio es de 6.000 al mes, ¿qué beneficio obtendría si la ocupación del autobús fuera del 40%? (Hasta 0,8 puntos)

c) ¿Cuál es el mayor valor posible de las pérdidas? ¿En qué circunstancia ocurriría? (Hasta 0,4 puntos)

EJERCICIO 2.

Una empresa está estudiando la viabilidad de dos proyectos de inversión cuyo desembolso inicial es el mismo e igual a 50.000 € en ambos casos. Los flujos de caja previstos para cada proyecto se detallan en la siguiente tabla:

Proyecto 1 Proyecto 2

Cobros (€)

52.000

50.000

Año 1 Pagos (€)

10.000

20.000

Año 2 Cobros (€)

28.000

50.000

Pagos (€)

10.000

15.000

a) Calcule la tasa interna de rentabilidad de cada uno de los proyectos. (Hasta 1 punto)

b) Si la empresa solo puede desarrollar uno de los proyectos, ¿cuál recomendaría llevar a cabo de acuerdo con los resultados del apartado anterior? Razone su respuesta. (Hasta 0,2 puntos)

c) Si el objetivo de la empresa es recuperar la inversión realizada en el menor tiempo posible, ¿qué proyecto recomendaría a la empresa? Realice los cálculos necesarios para justificar su recomendación. (Hasta 0,8 puntos)

OPCIÓN B

PREGUNTAS CORTAS (Conteste razonadamente las seis cuestiones. Cada una de ellas vale hasta un punto)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Considere una granja, propiedad de dos hermanos, dedicada a la producción de huevos de gallinas camperas, con 30 trabajadores. Explique qué tipo de empresa es atendiendo: a) al sector de actividad; b) al tamaño o dimensión; y c) a la propiedad del capital.

¿Qué es la deslocalización productiva? Indique un motivo que podría llevar a una empresa a recurrir a la deslocalización.

Dentro del denominado marketing-mix se encuentra la promoción o comunicación. Explique en qué consiste e indique dos instrumentos que utilizan las empresas para llevarla a cabo.

¿Qué es la retribución en especie?

En una empresa de fabricación de muebles, justifique si cada uno de los siguientes costes es fijo o variable: a) mantenimiento del local; b) tornillos para los muebles; c) licencia de apertura; d) barniz para las maderas.

El comedor de un colegio debe decidir entre comprar los postres en una pastelería o elaborarlos en su propia cocina. Si los compra le cuestan 2 € cada unidad; si los elabora sabe que sus costes fijos son 1.000 €. Indique qué datos adicionales necesita conocer para calcular si es más económico comprarlos o elaborarlos.

EJERCICIOS NUMÉRICOS (Realice los dos ejercicios propuestos. Cada uno vale hasta dos puntos)

EJERCICIO 1.

A 31 de diciembre de 2018 se dispone de la siguiente información de una empresa dedicada a la comercialización de productos de papelería:

• Las ventas de material de papelería han ascendido a 150.000 €.

• Todas las ventas las ha realizado al contado. Sin embargo, tiene facturas pendientes de pago a sus proveedores por importe de

26.000 €.

• Tiene material de papelería en el almacén valorado en 5.500 €.

• Los recibos de luz correspondientes a 2018 suman 8.300 €.

• El capital social es de 60.000 €.

• La reserva legal asciende a 25.368,75 €.

• El local en el que desarrolla su actividad lo adquirió el 1 de julio de 2012 por 180.000 €, correspondiendo el 30% al valor del terreno. La vida útil de la construcción se estima en 40 años. Su valor residual se considera nulo.

• Las deudas con entidades de crédito ascienden a 50.000 €, de los cuales 15.000 € deberá devolverlos el 30 de noviembre de 2019 y el resto a partir de 2020. Los intereses correspondientes a 2018 ascienden a 2.400 €.

• Los salarios de los trabajadores ascienden a 54.000 €. Adicionalmente, la Seguridad Social a cargo de la empresa asciende a

11.000 €.

• Las compras (consumos) de material de papelería que posteriormente vende han ascendido a 54.500 €.

• El impuesto sobre el beneficio supone el 25% del resultado antes de impuestos (en la fecha de cierre ya ha sido pagado).

• Dispone de 8.831,25 € en cuentas corrientes.

…

Soluciones y criterios de corrección en texto

COMISSIÓ GESTORA DE LES PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT COMISIÓN GESTORA DE LAS PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT

PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD CONVOCATORIA:

JULIOL 2019

CONVOCATÒRIA:

JULIO 2019

Asignatura: ECONOMÍA DE LA EMPRESA

Assignatura: ECONOMIA DE L’EMPRESA

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN

OPCIÓ A PREGUNTES CURTES Cada pregunta es valora amb un punt com a màxim. Si es demana que, a més de contestar a la pregunta, es pose una fórmula o s’esmente un exemple, s’assigna 0,5 punts a la resposta correcta i 0,5 punts a la fórmula o a l’exemple correcte.

EXERCICI 1. Màxim 2 punts.

a) (Fins a 0,8 punts) CF=15.000+3.500+5.000+5.000= 28.500 € CV= (2+3)*n= 5*n I= 25*n Llindar de rendibilitat (UR):

I= CF+CV; 25*n=28.500+5*n n= 28.500/20 = 1.425 passatgers Amb 1.425 passatgers al mes no incorre en pèrdues

b) (Fins a 0,8 punts) Si l’ocupació és del 40 %, viatjaran 2.400 viatgers al mes.

Bº= I-C = I – CF - CV Bº= 25*n-28.500-5*n= 20*n-28.500= 20*2.400-28.500= 19.500 € de benefici.

c)

(Fins a 0,4 punts) El major valor possible de las pèrdues seria de 28.500 € al mes (els costos fixos). Ocorreria en cas que no viatge ningú.

EXERCICI 2. Màxim 2 punts.

a) (Fins a 1 punt) La taxa interna de rendibilitat,

, és la taxa de descompte per a la qual

Projecte 1

50.000 on és la taxa interna de rendibilitat. Definint

50.000

42.000

52.000

10.000

28.000

0.

10.000

i operant:

18.000

0 ⟹

50.000

42.000

18.000

Les arrels de l’equació anterior s’obtenen a partir de:

42.000

0,312 i

42.000 4 ⋅ 50.000 ⋅ 18.000 2 ⋅ 50.000

1,152. Descartant l’arrel negativa i recordant la definició

Projecte 2

50.000

50.000

20.000

50.000

42.000 73.239,33 100.000

, concloem que:

15.000

15,2%.

1 + i operant:

on és la taxa interna de rendibilitat. Definint −50.000 +

30.000

35.000

= 0 ⟹ −50.000

+ 30.000 + 35.000 = 0

Les arrels de l’equació anterior s’obtenen a partir de:

−30.000 ± 30.000 − 4 ⋅ −50.000 ⋅ 35.000 −30.000 ± 88.881,94

2 ⋅ −50.000 −100.000 = −0,589 i = 1,189. Descartant l’arrel negativa i recordant la definició = 1 + , concloem que:

b) (Fins a 0,2 punts) Atés que = 18,9% >

= 18,9%.

= 15,2%, seria recomanable dur a terme el segon projecte per tindre una major rendibilitat.

c) (Fins a 0,8 punts) Payback projecte 1: quan acaba el primer any falten per recuperar 50.000 − 42.000 = 8.000 € de la inversió inicial. El flux net de caixa durant el segon any és igual a 18.000 € i suposem que es genera de forma homogènia al llarg de l’any. La inversió inicial es recuperarà per complet després de 8.000/18.000 ⋅ 12 = 5,3 mesos del segon any. Per tant, el payback del projecte 1 és d’1 any i 5,3 mesos.

Payback projecte 2: quan acaba el primer any falten per recuperar 50.000 − 30.000 = 20.000 € de la inversió inicial. El flux net de caixa durant el segon any és igual a 35.000 € i suposem que es genera de forma homogènia al llarg de l’any. La inversió inicial es recuperarà per complet després de 20.000/35.000 ⋅ 12 = 6,9 mesos del segon any. Per tant, el payback del projecte 2 és d’1 any i 6,9 mesos.

Per tant, d’acord amb el criteri del payback seria preferible el primer projecte.

OPCIÓ B PREGUNTES CURTES Cada pregunta es valora amb un punt com a màxim. Si es demana que, a més de contestar a la pregunta, es pose una fórmula o s’esmente un exemple, s’assigna 0,5 punts a la resposta correcta i 0,5 punts a la fórmula o a l’exemple correcte.

EXERCICI 1. Màxim 2 punts.

a) (Fins a 0,3 punts) Construcció:

• Amortització anual: (180.000x0,70)/40 = 3.150 €

• Amortització acumulada: 3.150 x 6,5 = 20.475 €

b) (Fins a 0,6 punts) COMPTE DE PÈRDUES I GUANYS Import (€)

1. INGRESSOS D’EXPLOTACIÓ Vendes de material de papereria 150.000

2. DESPESES D’EXPLOTACIÓ Aprovisionaments -54.500 Compres (consum) de material de papereria -54.500 Despeses de personal -65.000 Salaris i Seguretat Social -65.000 Altres despeses d’explotació -8.300 Llum -8.300 Amortització de l’immobilitzat -3.150

A. RESULTAT D’EXPLOTACIÓ (1-2)

19.050

3. INGRESSOS FINANCERS

4. DESPESES FINANCERES -2.400

B. RESULTAT FINANCER -2.400

C. RESULTAT ABANS D’IMPOSTOS (A+B)

16.650

5. Impost sobre el benefici -4.162,5 RESULTAT DE L’EXERCICI (C-5)

12.487,5 Detalls de correcció:

• El càlcul de les amortitzacions queda valorat en l’apartat a). Per tant, un error en aquest càlcul no ha de penalitzar en la puntuació d’aquest apartat.

• Confondre partida de compte de pèrdues i guanys amb partida de balanç: -0,3 punts.

Confondre ingrés amb despesa o viceversa: -0,25 punts.

Ometre o confondre un apartat: -0,25 punts.

Ometre o confondre un subapartat (de les despeses d’explotació): -0,15 punts.

Error de càlcul: -0,1 punts.

c)

(Fins a 1,1 punts) ACTIU

A) ACTIU NO CORRENT Immobilitzat material Terrenys Construccions Amort. Ac. construccions

159.525 159.525

54.000 126.000 -20.475

B) ACTIU CORRENT Existències

14.331,25

5.500

Material de papereria

5.500

Efectiu i altres actius líquids equivalents Bancs

8.831,25

8.831,25

TOTAL ACTIU (A+B)

PATRIMONI NET I PASSIU

A) PATRIMONI NET Fons propis Capital social / Capital Reserva legal Resultats de l’exercici

B) PASSIU NO CORRENT Deutes a llarg termini Deutes entitats de crèdit a l/p

C) PASSIU CORRENT Deutes a curt termini Deutes entitats de crèdit a c/p Creditors comer. i altres comptes a pagar Proveïdors TOTAL PATRIMONI NET I PASSIU (A+B+C)

173.856,25

97.856,25

97.856,25

60.000

25.368,75

12.487,50

35.000

35.000

35.000

41.000

15.000

15.000

26.000

26.000 173.856,25

Detalls de correcció:

• El càlcul de les amortitzacions queda valorat en l’apartat a). Per tant, un error en aquest càlcul no ha de penalitzar en la puntuació d’aquest apartat.

• Confondre partida de comptes de pèrdues i guanys amb partida de balanç: -0,35 punts.

• Partida d’actiu en patrimoni net o passiu i viceversa: -0,25 punts.

• Partida de patrimoni net en passiu corrent o passiu no corrent i viceversa: -0,15 punts.

• Partida d’actiu no corrent en actiu corrent i viceversa: -0,15 punts.

• Ometre una partida del balanç arreplegada en l’enunciat: -0,15 punts.

• Canvis en l’ordre de les partides dins de cada massa patrimonial: -0,1 punts.

• Error de càlcul: -0,1 punts.

EXERCICI 2. Màxim 2 punts.

a) (Fins a 1,5 punts) Calculem el VAN dels diferents projectes:

= −25.000 +

20.000

20.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= 9.710,74 €

= −25.000 +

15.000

13.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= −619,83 €

% = −30.000 +

10.000

30.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= 3.884,30 €

b) (Fins a 0,5 punts) El projecte 2 no és viable ja que el seu VAN és negatiu i només són viables els projectes 1 i 3, que tenen un VAN positiu. El projecte més rendible seria l’1 atés que té un VAN més elevat que el projecte 3.

COMISSIÓ GESTORA DE LES PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT COMISIÓN GESTORA DE LAS PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD

PROVES D’ACCÉS A LA UNIVERSITAT

PRUEBAS DE ACCESO A LA UNIVERSIDAD JULIO 2019

CONVOCATORIA:

JULIOL 2019

CONVOCATÒRIA:

Asignatura: ECONOMÍA DE LA EMPRESA

Assignatura: ECONOMIA DE L’EMPRESA

CRITERIS DE CORRECCIÓ / CRITERIOS DE CORRECCIÓN

OPCIÓN A

PREGUNTAS CORTAS Cada pregunta se valora con un punto como máximo. Si se pide que, además de contestar a la pregunta, se ponga una fórmula o se cite un ejemplo, se asignará 0,5 puntos a la respuesta correcta y 0,5 puntos a la fórmula o al ejemplo correcto.

EJERCICIO 1. Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 0,8 puntos) CF=15.000+3.500+5.000+5.000= 28.500 € CV= (2+3)*n= 5*n I= 25*n Umbral de Rentabilidad (UR):

I= CF+CV; 25*n=28.500+5*n n= 28.500/20 = 1.425 pasajeros Con 1.425 pasajeros al mes no incurre en pérdidas

b) (Hasta 0,8 puntos) Si la ocupación es del 40%, viajaran 2.400 viajeros al mes.

Bº= I-C = I – CF - CV Bº= 25*n-28.500-5*n= 20*n-28.500= 20*2.400-28.500= 19.500 € de beneficio.

c) (Hasta 0,4 puntos) El mayor valor posible de las pérdidas sería de 28.500 € al mes (los costes fijos). Ocurriría en el caso en que no viaje nadie.

EJERCICIO 2. Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 1 punto) La tasa interna de rentabilidad,

, es la tasa de descuento para la que

Proyecto 1

50.000 donde

52.000

es la tasa interna de rentabilidad. Definiendo

50.000

42.000

18.000

10.000

= 0.

28.000

10.000

y operando:

0 ⟹

50.000

42.000

18.000

Las raíces de la ecuación anterior se obtienen a partir de:

42.000

0,312 y

42.000 4 ⋅ 50.000 ⋅ 18.000 2 ⋅ 50.000

42.000 73.239,33 100.000

1,152. Descartando la raíz negativa y recordando la definición

Proyecto 2

50.000

50.000

20.000

50.000

15.000

, concluimos que:

15,2%.

donde

es la tasa interna de rentabilidad. Definiendo = 1 + y operando:

−50.000 +

30.000

35.000

= 0 ⟹ −50.000

+ 30.000 + 35.000 = 0

Las raíces de la ecuación anterior se obtienen a partir de:

−30.000 ± 30.000 − 4 ⋅ −50.000 ⋅ 35.000 −30.000 ± 88.881,94

2 ⋅ −50.000 −100.000 = −0,589 y = 1,189. Descartando la raíz negativa y recordando la definición = 1 + , concluimos que:

b) (Hasta 0,2 puntos) Dado que = 18,9% > rentabilidad.

= 18,9%.

= 15,2%, sería recomendable llevar a cabo el segundo proyecto por tener una mayor

c) (Hasta 0,8 puntos) Pay-back proyecto 1: cuando acaba el primer año faltan por recuperar 50.000 − 42.000 = 8.000 € de la inversión inicial. El flujo neto de caja durante el segundo año es igual a 18.000 € y suponemos que se genera de forma homogénea a lo largo del año. La inversión inicial se recuperará por completo tras 8.000/18.000 ⋅ 12 = 5,3 meses del segundo año. Por tanto, el pay-back del proyecto 1 es de 1 año y 5,3 meses.

Pay-back proyecto 2: cuando acaba el primer año faltan por recuperar 50.000 − 30.000 = 20.000 € de la inversión inicial. El flujo neto de caja durante el segundo año es igual a 35.000 € y suponemos que se genera de forma homogénea a lo largo del año.

La inversión inicial se recuperará por completo tras 20.000/35.000 ⋅ 12 = 6,9 meses del segundo año. Por tanto, el pay-back del proyecto 2 es de 1 año y 6,9 meses.

Por tanto, de acuerdo con el criterio del pay-back sería preferible el primer proyecto.

OPCIÓN B

PREGUNTAS CORTAS Cada pregunta se valora con un punto como máximo. Si se pide que, además de contestar a la pregunta, se ponga una fórmula o se cite un ejemplo, se asignará 0,5 puntos a la respuesta correcta y 0,5 puntos a la fórmula o al ejemplo correcto.

EJERCICIO 1. Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 0,3 puntos) Construcción:

• Amortización anual: (180.000x0,70)/40 = 3.150 €

• Amortización acumulada: 3.150 x 6,5 = 20.475 €

b) (Hasta 0,6 puntos) CUENTA DE PÉRDIDAS Y GANANCIAS

1. INGRESOS DE EXPLOTACIÓN Ventas de material de papelería

2. GASTOS DE EXPLOTACIÓN Aprovisionamientos Compras (consumo) de material de papelería Gastos de personal Salarios y Seguridad Social Otros gastos de explotación Luz Amortización del inmovilizado

A. RESULTADO DE EXPLOTACIÓN (1-2)

3. INGRESOS FINANCIEROS

4. GASTOS FINANCIEROS

B. RESULTADO FINANCIERO

C. RESULTADO ANTES DE IMPUESTOS (A+B)

5. Impuesto sobre el beneficio RESULTADO DEL EJERCICIO (C-5)

Importe (€) 150.000 -54.500 -54.500 -65.000 -65.000 -8.300 -8.300 -3.150

19.050 -2.400 -2.400

16.650 -4.162,5

12.487,5

Detalles de corrección:

• El cálculo de las amortizaciones queda valorado en el apartado a). Por tanto, un error en este cálculo no debe penalizar en la puntuación de este apartado.

• Confundir partida de cuenta de pérdidas y ganancias con partida de balance: -0,3 puntos.

• Confundir ingreso con gasto o viceversa: -0,25 puntos.

• Omitir o confundir un apartado: -0,25 puntos.

• Omitir o confundir un subapartado (de los gastos de explotación): -0,15 puntos.

• Fallo de cálculo: -0,1 puntos.

c)

(Hasta 1,1 puntos) ACTIVO

A) ACTIVO NO CORRIENTE Inmovilizado material Terrenos Construcciones Amort. Ac. construcciones

159.525 159.525

54.000 126.000 -20.475

B) ACTIVO CORRIENTE Existencias

14.331,25

5.500

Material de papelería

5.500

Efectivo y otros activos líquidos equivalentes Bancos

8.831,25

8.831,25

TOTAL ACTIVO (A+B)

PATRIMONIO NETO Y PASIVO

A) PATRIMONIO NETO Fondos propios Capital social / Capital Reserva Legal Resultados del ejercicio

B) PASIVO NO CORRIENTE Deudas a largo plazo Deudas entidades de crédito a l/p

C) PASIVO CORRIENTE Deudas a corto plazo Deudas entidades de crédito a c/p Acreedores comer. y otras cuentas a pagar Proveedores TOTAL PATRIMONIO NETO Y PASIVO (A+B+C)

173.856,25

97.856,25

97.856,25

60.000

25.368,75

12.487,50

35.000

35.000

35.000

41.000

15.000

15.000

26.000

26.000 173.856,25

Detalles de corrección:

• El cálculo de las amortizaciones queda valorado en el apartado a). Por tanto, un error en este cálculo no debe penalizar en la puntuación de este apartado.

• Confundir partida de cuenta de pérdidas y ganancias con partida de balance: -0,35 puntos.

• Partida de Activo en Patrimonio Neto o Pasivo y viceversa: -0,25 puntos.

• Partida de Patrimonio Neto en Pasivo Corriente o Pasivo No Corriente y viceversa: -0,15 puntos.

• Partida de Activo No Corriente en Activo Corriente y viceversa: -0,15 puntos.

• Omitir una partida del balance recogida en el enunciado: -0,15 puntos.

• Cambios en el orden de las partidas dentro de cada masa patrimonial: -0,1 puntos.

• Fallo de cálculo: -0,1 puntos.

EJERCICIO 2. Máximo 2 puntos.

a) (Hasta 1,5 puntos) Calculamos el VAN de los diferentes proyectos:

= −25.000 +

20.000

20.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= 9.710,74 €

= −25.000 +

15.000

13.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= −619,83 €

% = −30.000 +

10.000

30.000

1 + 0,10 1 + 0,10

= 3.884,30 €

b) (Hasta 0,5 puntos) El proyecto 2 no es viable ya que su VAN es negativo y sólo son viables los proyectos 1 y 3, que tienen un VAN positivo. El proyecto más rentable sería el 1 dado que tiene un VAN más elevado que el proyecto 3.

Ver todos los exámenes de Economía en Valencia.